Lidé častěji mění své dodavatele plynu a elektřiny

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
12. 1. 2011 15:09
Svého dodavatele elektřiny vloni změnilo čtvrt milionu zákazníků
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Přes osmdesát tisíc odběratelů zemního plynu vloni změnilo svého dodavatele. Je to historický rekord a téměř trojnásobek změn prodejců plynu v roce 2009.

Vyplývá to z údajů Operátora trhu s elektřinou (OTE), který dohlíží také na trh s plynem.

V drtivé většině přistupovaly na změnu dodavatele domácnosti, loni jich bylo přes 76 000. Rekordní počet změn dodavatelů v loňském roce registroval také trh s elektřinou - k jiném prodejci proudu přešlo dokonce bezmála čtvrt milionů odběratelů. Přitom předloni jich bylo necelých 100 tisíc. 

"Příchod nových hráčů na trh a rozšiřování nabídky těch stávajících pohnul stojatými vodami českého energetického trhu. Svého dodavatele tak mění zákazníci, kteří možná ještě před rokem ani nevěděli, kdo jim dodává elektřinu či plyn," uvedl odborník na energetiku ze společnosti PricewaterhouseCoopers Audit Petr Zmátlík.

Změna je velice snadná

"Jelikož se změna dodavatele stala téměř tak snadnou, jako změna telefonního operátora, lze očekávat, že dodavatelé se budou předhánět v atraktivních nabídkách. I když počty přestupů dále porostou, ještě nějaký čas potrvá, než změna dodavatele bude rutinní záležitostí jako například v Británii, kde ho zákazníci mění i několikrát do roka," dodal Zmátlík.

Podle odborníků souvisí změny dodavatelů mimo jiné s avizovaným zdražením energie v letošním roce kvůli rozvoji obnovitelných zdrojů. Elektřina pro domácnosti letos podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) zdražila v průměru o 4,6 procenta. RWE Transgas zdražil od ledna plyn domácnostem o 2,3 procenta, zatímco E.ON dodávky plynu zlevnil o 4,7 procenta. Pražská plynárenská v prvním čtvrtletí ceny plynu nezměnila.

Pokud zákazníci mění svého dodavatele, obvykle přecházejí od velkých firem k menším. Například společnosti RWE Transgas, která donedávna ovládala velkou většinu českého trhu, nyní podíl klesl na zhruba 56 procent.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy