Kraj vyměnil dodavatele energií, ušetří prý 128 milionů

ČTK ČTK
12. 1. 2011 11:09
Pokud ceny vzrostou, ušetří prý Jihočeši ještě více
Foto: Ludvík Hradilek

České Budějovice - Jihočeský kraj plánuje, že během příštích tří let ušetří na dodávkách plynu a elektrické energie 128 milionů, tedy více než čtvrtinu nákladů.

Na podzim úřad vypsal výběrové řízení na centrální dodávky energií pro celkem 175 organizací, které spravuje. Jihočeský kraj dostal tři nabídky, jedna byla pro neúplnost vyloučena.

Vítěze soutěže, na kterém se rada jednomyslně shodla, nelze zatím zveřejnit. Nové smlouvy začnou platit od dubna. Největší objem zakázek dosud držel E.ON, řekl hejtman kraje Jiří Zimola (ČSSD).

"I když dodávky začnou platit od dubna, už dnes je zřejmé, že bude dosaženo velmi významných úspor," míní radní Jaromír Slíva (ČSSD)

"Pokud bychom nevzali v potaz inflační nárůst cen elektřiny a plynu, tedy navýšení cen energií v průběhu příštích třech let, tak ta úspora dosáhne u elektrické energie za tři roky 47 milionů korun, což je 20,6 procenta. U zemního plynu 81 milionů korun, tedy 29,5 procenta," upřesnil.

Pokud by se ceny komodit v následujících letech zvýšily o zhruba pět procent, tak úspora bude podle Slívy ještě významnější - 218 milionů korun (36,8 procenta). "Jestliže to výběrové řízení bylo vypsáno na tři roky, tak Jihočeský kraj bude tři roky odebírat tyto energie, ve vztahu k dosavadním cenám zaplatí pouze dva."

Hejtman podotkl, že podobnou cestou jako úřady by se nyní mohly vydat třeba jihočeské nemocnice nebo sociální zařízení.

Kraj odhaduje, že letos pro své organizace odebere zhruba 24,136.327 kWh elektřiny za rok 53,512.312 kWh zemního plynu.

 

Právě se děje

Další zprávy