Krize odeznívá, chystejte reformy, vzkazuje světu MMF

Karel Toman
9. 7. 2009 12:28
Mezinárodní měnový fond zvýšil své odhady růstu globální ekonomiky pro příští rok
Foto: Reuters

Washington - Návrat k ekonomickému růstu bude v příštím roce a o polovinu procenta rychlejší, než Mezinárodní měnový fond (MMF) odhadoval v dubnu. Instituce to včera uvedla ve své červencové studii Světový ekonomický výhled.

Podle ní se ale musejí rozvinuté ekonomiky připravit na reformy, které nasadí krizí zadlužené rozpočty na trvale udržitelnou dráhu.

„Globální ekonomika se začíná vzpamatovávat z recese bezprecedentní od druhé světové války," píše MMF. „Stabilizace je ale nerovnoměrná a oživení se očekává pomalé."

Meziroční růst globální ekonomiky tak teď MMF pro rok 2010 odhaduje na 2,5 procenta.

„Finanční podmínky se zlepšily více, než se čekalo zejména díky veřejným pobídkám," sděluje MMF, podle něhož se tempo propadu ekonomické aktivity zmírňuje, i přes jednotlivé rozdíly v různých regionech (viz graf níže).

Například pro Eurozónu, která je hlavním odbytištěm exportní ekonomiky Česka, odhaduje MMF i pro rok 2010 propad o tři desetiny procenta.

„Recese ale neskončila," varuje MMF. Finanční systémy jsou podle něj narušeny a podpora z vládních protikrizových balíčků se postupně vytratí.

Ve vyspělých zemích se navíc domácnosti budou snažit obnovit úspory, takže poptávka tam nejspíš tolik neporoste.

Podle MMF se tak mohlo těžiště světové poptávky přesunout ze zadlužených zemí se sníženou poptávkou jako jsou USA do „přebytkových" zemí s velkým potenciálem jako je Čína.

Prioritou se podle instituce stává obnova zdravého finančního sektoru. Státy sice stále mají být vstřícné a nahrazovat veřejnými výdaji výpadek v soukromé poptávce. Mají ale začít myslet na zadní vrátka a hledat cestu, jak z této své úlohy ven a vrátit své zadlužené rozpočty do udržitelných mezí.

„Relevantní reformy by měly cílit na posílení rozpočtových pravidel a institucí a omezit nárůst budoucích penzijních a zdravotních závazků," píše MMF ve svém doporučení.


 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, opět zasednou i odborné týmy. 

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
Další zprávy