Agrobanka je podle dozorčí rady i likvidátora předlužená a i při dalším oddalování podání návrhu na konkurz hrozí i likvidátorovi trestní postih.
V posledních týdnech se ale vyrojily spekulace, že do konkurzní podstaty by mohla spadat i část GE Money Bank. Zdravá část krachující Agrobanky na konci devadesátých let totiž přešla právě na společnost GE.
Zástupci ČNB ale zároveň uklidnili klienty GE Money Bank, že o své vklady rozhodně nepřijdou, i kdyby ke konkurzu došlo.
Vstřícná centrální
Česká národní banka zároveň patří k akcionářům Agrobanky a má u ní i dluh 17,2 miliardy korun.
Viceguvernér Miroslav Singer ale již dříve řekl, že vést pozůstatky banky do konkurzu je chyba a všechny strany by raději měly zasednout k jednacímu stolu.
Mezitím zástupci GE Money Bank odmítají jakékoli spekulace o tom, že by jejich ústav měl být součástí konkurzu.
Samotná ČNB navrhla vstřícný krok v podobě kapitalizace své pohledávky. To by znamenalo, že by pohledávku vyměnila za akcie této společnosti.
Divoká léta
Všechny problémy mají svůj původ v roce 1996, kdy na Agrobanku Praha, tehdy ovládanou společností Motoinvest, byla uvalena nucená správa. ČNB v roce 1998 prodala zdravou část koncernu GE a do nově vzniklého bankovního domu ještě vložila 20 miliard korun.
Akcionáři Agrobanky, kterým zůstal jen zadlužený zbytek společnosti a kteří s prodejem koncernu GE nesouhlasili, podali žaloby na neplatnost kupní smlouvy.
V těchto soudních sporech zatím nebylo vyneseno pravomocné rozhodnutí. Nicméně do dnešního dne nebyl soudem do obchodního rejstříku prodej zdravé části podniku zapsán, uzavírá Euro.