CS fondy: Obviněn je už i Tykač

Sabina Slonková
14. 8. 2006 14:40
Praha - Obavy úřadů se zatím nenaplnily: Manažeři Motoinvestu neutekli. Pavel Tykač se dostavil k výslechu, jeho stíhání kvůli CS Fondům bylo zahájeno.

V kauze vytunelovaných CS Fondů čelí Tykač a dalších pět lidí obvinění z podvodu za nejméně 1,23 miliardy korun. "Poslední z šesti podezřelých se dnes dostavil, byl obviněn a také vyslýchán," řekla ČTK mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová

>
Jan Dienstl.
Jan Dienstl. | Foto: Aktuálně.cz

Už včera si stejnou proceduru jako Tykač odbyl i Jan Dienstl, jeho kolega ze zaniklé finančí skupiny Motoinvest a z představenstva zkrachovalé Plzeňské banky.

Úřady jsou přesvědčeny, že právě lidé z Motoinvestu před deseti lety vymysleli unikátní podvod, při němž ze společnosti CS Fondy zmizelo jeden a čtvrt miliardy korun.

Infobox

ČTĚTE SOUVISLOSTI:

KDO JE PAVEL TYKAČ A JEHO MOTOINVEST

  • Kontroverzní finančník, muž mnoha politických kontaktů, který patří mezi české miliardáře. Utajeně se v minulosti podílel na financování sociální demokracie, jeden čas dokonce působil coby poradce ministra financí Iva Svobody (ten je dnes za mřížemi kvůli vytunelování Liberty).
  • Pavel Tykač rozjel před jedenácti lety s Motoinvestem - pod heslem Drobní akcionáři, plačte! - takzvanou třetí vlnu kupónové privatizace, během níž ovládl řadu investičních fondů. Z mnoha pak zmizely miliardy korun. Motoinvest také převzal kontrolu nad třemi bankami, například nad Agrobankou, která pak zkrachovala. Stejný osud potkal i Kreditní banku Plzeň.
  • Sám Tykač ale nikdy nebyl obviněn a poslední roky se v Česku příliš neobjevoval. Jeho jméno bylo nicméně spojováno se společností EC Group, která od konsolidační agentury koupila balík pohledávek ve výši čtyř miliard.
  • Tykač ovládá také Mosteckou uhelnou společnosti a podle týdeníku Euro usiluje i o podíl v další těžařské společnosti, Sokolovské uhelné.

Za hlavní organizátory kriminalisté považují někdejší šéfy Motoinvestu Jana Dienstla a Pavla Tykače. Právě Tykač, kontroverzní podnikatel a muž s mnoha politickými kontakty, v minulosti sehrál roli i v utajovaném financování sociálních demokratů.

Ještě v pátek, kdy se informace o chystaném obvinění dostala na veřejnost, měly úřady obavy, aby se Tykač a Dienstl před vyšetřováním neskrývali. Pokud se případ dostane k soudu, hrozí oběma mužům mnohaleté vězení. Ani jeden z nich však nepůjde do vazby.

Úřady šly Motoinvestu na ruku

Dienstl i Tykač byli již dříve kvůli vytunelovaným fondům prověřováni. Úřady ale vždy rozhodly, že nemají být obvinění.

Dienstl sice byl obviněn za podíl na krachu bank, které byly ve správě Motoinvestu, po nástupu ČSSD k moci však byly všechny kauzy postupně zastaveny.

Když na ministerstvo financí nastoupil sociální demokrat Ivo Svoboda, jedním z jeho prvních kroků bylo, že propustil šéfa finančního a analytického útvaru Stanislava Kosíka, který měl na starost boj proti praní špinavých peněz.

Několik týdnů před svým odvoláním podal Kosík - podle týdeníku Respekt - trestní oznámení na podnikatele Petra Nešetřila, jenž patřil do skupiny bývalého Motoinvestu. O pár měsíců později si Ivo Svoboda vzal Pavla Tykače přímo na ministerstvo coby svého poradce.

Státní úředníci přitom sehráli důležitou roli přímo ve vyvedení stamilionů z CS Fondů: Bez jejich nečinnosti by peníze z fondů nikdy nezmizely. Tehdejší pracovníci ministerstva financí totiž měli k dispozici informace, že se celá operace chystá i že je podezřelá. Přesto nezasáhli.

Náměstka ministra financí Vladimíra Rudlovčáka to sice tehdy stálo křeslo, obvinění však přišlo až dnes, a to pouze pro jeho podřízeného Jiřího Kudlíka. Rudlovčák již zemřel.

 

Právě se děje

Další zprávy