Kartel gigantů: Unilever a Procter&Gamble čeká postih

Veronika Skálová Veronika Skálová
11. 4. 2011 17:32
Podle zdroje agentury Reuters oznámila kartelovou dohodu společnost Henkel

Brusel - Společnosti Unilever a Procter&Gamble, které působí i v České republice, čeká pravděpodobně pokuta za vytvoření kartelové dohody od antimonopolních orgánů Evropské unie.

Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj s přímou znalostí případu. Podle něj se obě společnosti domlouvaly na cenách čistících prostředků.

Bez viny pravděpodobně není ani třetí gigant v chemickém průmyslu, německá společnost Henkel. Ta se však nejspíš postihu vyhne, protože na kartel upozornila Evropskou komisi, sdělil zdroj agentuře Reuters.

Rozhodnutí regulačních orgánů Unie se očekává ve středu. Obě společnosti mohou svůj postih o deset procent snížit v případě, že se ke kartelové dohodě přiznají.

Nejedná se o první případ kartelu mezi výrobci čistících přípravků a kosmetiky - letos v únoru uložil český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže pokutu 29 milionů korun společnostem Procter&Gamble Rakona a Reckitt Benckiser za deset let starou kartelovou dohodu o cenách pracích prášků, aviváží a prostředků na umývání nádobí. I v tomto případě byla tím, kdo dohodu ohlásil, společnost Henkel.


 

Právě se děje

před 6 hodinami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy