Soud trestá pohřební služby, dohodly si ceny pohřbů

Tomáš Fránek
1. 11. 2010 14:10
Soud v Brně potvrdil, že pohřební služby musí zaplatit půl milionu pokuty za kartelovou dohodu
Foto: Ondřej Besperát

Brno - Průměrný pohřeb stojí 15 tisíc korun, ale pozůstalí mohli často platit méně, nebýt zakázané dohody 140 pohřebních služeb.

Shodou okolností den před dušičkami, svátkem všech zesnulých, Krajský soud v Brně rozhodl, že Sdružení pohřebnictví uzavřelo zakázanou kartelovou dohodu. Ve sdružení jsou zmíněné firmy z celé České republiky. Porušily zákon tím, že se dohodly společně na pravidlech kolem pohřbů, které vylučovaly konkurenční boj a tím i nižší ceny pro zákazníky.

"Soud rozhodl, že dokumenty vydané sdružením jsou jednou z forem kartelové dohody," uvedla mluvčí soudu Miroslava Sedláčková. "Jedná se například o metodické materiály 'Jak postupovat při kopání hrobů'," doplnila.

Kopání hrobů i nájmy

Pravidla sdružení porušilo i dalšími manuály. Například doporučení, jak postupovat při určení výše nájmu míst na hřbitovech. Nebo ceníky služeb spojených s nájmem takových míst.

"Tyto interní materiály Sdružení pohřebnictví platné do března 2008 obsahovaly pravidla, která motivovala členy tohoto sdružení nepožadovat za své služby ceny nižší, než jsou obvyklé, zakazovala podávat informace srovnávající ceny mezi podnikateli v oboru pohřebnictví a obsahovala návod na stanovení cen za některé služby," uvedla Sedláčková.

Miliarda za pohřby

Půlmilionovou pokutu sdružení udělil antimonopolní úřad, který dohodu firem šetřil.

Podle antimonopolního úřadu například dokument "Kodex cti" obsahoval pravidlo nepožadovat jiné než dohodnuté ceny.

"Dále pak šlo o tři metodické materiály (například "Jak postupovat při kopání hrobů"), které vždy obsahovaly návod na stanovení ceny za určité služby, což je z hlediska zákona o ochraně hospodářské soutěže nepřípustné," uvedl už dříve Robert Neruda, ředitel sekce hospodářské soutěže.

V pohřebnictví nyní působí v Česku 450 firem se 4000 zaměstnanci, v oboru panuje tvrdý konkurenční boj.

Lidé v České republice utratí za pohřby ročně zhruba 1,6 miliardy korun.

 

Právě se děje

před 40 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy