Janota: Piloti jen hledají záminky, jak nemuset jednat

Ekonomika Ekonomika
3. 9. 2009 7:41
Českého dopravce sužují problémy, jednání o restruktualizaci se ovšem zadrhla
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Piloti ČSA nechtějí jednat a pouze hledají výmluvy, aby nemuseli jednat s vedením aerolinek. V rozhovoru pro Lidové noviny to naznačil ministr financí Eduard Janota.

Odborová organizace CZALPA v úterý odmítla dodatek ke kolektivní smlouvě, v němž bylo navrženo snížení platů pilotů o třetinu výměnou za odchod kritizovaného managementu z čela firmy.

Piloti argumentovali tím, že dodatek ohrožoval bezpečnost letů, neboť prý rovněž ruší limity pro dobu služby a letů.

Podle Janoty je ovšem toto tvrzení nepravdivé. "Jsou to vymyšlené zástupné důvody, kterými odboráři zdůvodňují svoji neochotu jednat se současným vedením," řekl ministr.

"Piloti nechtějí přistoupit na restrukturalizační opatření. Musí si ale uvědomit, že jejich současné podmínky se zcela vymykají zvyklostem na pracovním trhu v Česku a že musí slevit," dodal

O ohrožení bezpečnosti letového provozu ČSA podle deníku pochybuje i Úřad pro civilní letectví (ÚCL). "Dodržování podmínek bezpečnosti letů pravidelně monitorujeme. ČSA doposud postupují podle schválených norem a k žádnému ohrožení bezpečnosti v žádném případě nedošlo," vysvětlila listu mluvčí úřadu Jitka Ungerová.

Zdůraznila přitom, že ČSA svévolně ani nemohou měnit limity ovlivňující bezpečnost letů. "Všechny takové změny by musely podléhat našemu schválení," doplnila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy