Jak se pomáhá nezaměstnaným? Také podivnými zakázkami

Tomáš Fránek
19. 6. 2009 11:55
Ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo už druhou pokutu za kurzy
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v Brně. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo už druhou pokutu za zakázky, ve které vybíralo firmu pořádající kurzy pro nezaměstnané lidi na Ostravsku a Mostecku.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže rozhodl, že ministerstvo musí zaplatit 80 tisíc korun za závažné porušení zákona o zadávání veřejných zakázek.

Podivné podmínky

Už na začátku května antimonopolní úřad rozhodl, že ministerstvo za další zakázku spojenou s kurzy pro nezaměstnané má platit dosud nejvyšší pokutu, jakou kdy ministerstvo v Česku dostalo - 800 tisíc korun.

Zakázky získala firma Cofet, ve které je exúředník z ministerstva Ivan Noveský.

 

Podle antimonopolního úřadu ministerstvo požadovalo po uchazečích čestné prohlášení o průměrném počtu jejich zaměstnanců za poslední tři roky, kteří se zabývají problematikou dlouhodobě nezaměstnaných.

Nebylo ale jasné, zda požadavek znamenal počet zaměstnanců za tři roky nebo aktuální personální stav u jednotlivých dodavatelů.

To byla ale podle úřadu chyba, každý z uchazečů o zakázku si tento požadavek mohl vyložit jinak.

Za 13 milionů

„Uvedené technické kvalifikační kritérium mohlo být diskriminační pro dodavatele, kteří se zabývali velice úzkou specifickou problematikou, přestože tito zaměstnanci nebyli nezbytně nutní pro realizaci zakázky, jejíž objem činil 13 milionů korun," uvedl místopředseda úřadu Kamil Rudolecký.

Pokuta ve výši 80 tisíc je pravomocná, proti sankci ve výši 800 tisíc korun se ministerstvo odvolalo.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 56 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy