Ministerstvo dalo tučnou zakázku svému exúředníkovi

Eliška Bártová Eliška Bártová
19. 5. 2009 13:30
Ministerstvo práce má zaplatit 800 tisíc korun, dalo zakázku bývalému úředníkovi
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí dostalo minulý týden rekordní pokutu od antimonopolního úřadu. Za netransparentní soutěž má zaplatit 800 tisíc korun.

Podle informací online deníku Aktuálně.cz napadenou zakázku za 175 milionů korun získala firma Ivana Noveského, jenž na témže ministerstvu, od něhož zakázku získal, vedl odbor správy majetku.

Firma Cofet dostala od ministerstva dokonce dvě zakázky. A to i přesto, že právě pod vedením Noveského přišlo ministerstvo práce nevýhodnou směnou majetků o 137 milionů korun.

"Mám dost důvodů domnívat se, že mezi panem Noveským a těmi, kdo rozhodovali o této zakázce, byly vazby," říká bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). "Tato firma a pan Noveský měli být drženi od ministerstva co nejdál."

Pohled do Noveského minulosti ukazuje, že v každé instituci, kde za posledních pět let působil, zanechal pachuť a neprůhledné zakázky.

On sám se ale brání. "Žádnou vinu či střet zájmů necítím," říká. "Naopak - byl jsem to já, kdo upozorňoval na lobbystické tlaky."

Dost dobrá šance

Ministerskou zakázku na pomoc dlouhodobě nezaměstnaným na Ostravsku a Mostecku získala firma Cofet v září roku 2007 s nabídkovou cenou 175 milionů korun.

V rámci projektu nazvaný "Dost dobrá šance" měla umožnit návrat pěti tisíc nezaměstnaných zpět na trh práce.

Měsíc poté, co ministerstvo firmu vybralo, se změnilo celé její vedení a do čela představenstva nastoupil Ivan Noveský, jenž se zároveň stává akcionářem firmy.

Ivan Noveský
Ivan Noveský | Foto: Petr Hejna

"Požádal mě její tehdejší majitel, zda bych mu nepomohl," vysvětluje Noveský, proč podíl ve firmě získal až poté, co firma zakázku dostala. "Věděl, že jsem dobrý krizový manažer. Pomáhal jsem mu už při přípravě zakázky, a dohodli jsme se, když uspěje, že to takto uděláme."

O měsíc později ministerstvo uzavírá smlouvu s již zcela obměněným vedením firmy v čele s Noveským - jenž ještě před rokem pracoval na ministerstvu coby šéf odboru správy majetku.

Rekordní pokuta

Podle rozhodnutí Antimonopolního úřadu soutěž, díky které jeho firma zakázku získala, neproběhla transparentně.

"Ministerstvo stanovilo v zadávací dokumentaci neurčitě a netransparentně dílčí kritérium ekonomické výhodnosti nabídek," uvádí zpráva ÚOHS. "Toto kriterium bylo formulováno velmi obecně, nejednoznačně a připouštělo dvojí výklad."

Úřad proto udělil ministerstvu pokutu v rekordní výši 800 tisíc korun. Ministerstvo se odvolalo. Tuto zakázku podrobil kontrole také Nejvyšší kontrolní úřad.

Podle inspektorů měl být Cofet dokonce ze soutěže vyloučen, neboť nesplnil kvalifikační předpoklady. Jak vyplývá ze zprávy NKÚ ministerstvo opakovaně hradilo této firmě částky, za práce, které nebyly doloženy.

Zakázka co nemá smysl

Kritizovaná zakázka však není jediná, kterou Noveského firma od ministerstva práce a sociálních věcí získala. V roce 2008 vyhrála zakázku na školení lektorů finanční gramotnosti. Za kurzy pro 350 úředníků měl od státu dostat 45 milionů korun.

"Byli bychom schopni tu samou zakázku provést za desetinu ceny," říká jeden z uchazečů podnikatel Petr Štěpánek z Vysoké školy ekonomické. "Navíc zadávací podmínky vypadaly, že jsou šity na míru pro konkrétní firmu."

Noveského dobří známí: Šlouf a Zeman
Noveského dobří známí: Šlouf a Zeman | Foto: Ondřej Besperát

V kritériích se například objevila povinnost prokázat, že v posledních třech letech firma už jednu státní zakázku týkající se "řešení dlouhodobé nezaměstnanosti" za alespoň deset milionů korun vyhrála.

Což Cofet splnil a zakázku získal. Ministerstvo však nakonec projekt zrušilo. "Dostal jsem signál, že tato zakázka patří mezi projekty, které jsou dělány s cílem, jen aby se utratily peníze a skutečná efektivita nízká," říká bývalý ministr Nečas. "Tak jsem radši ten projekt zrušil, než aby se vyplatily peníze za něco, co nemá smysl."

Podle Noveského však ani tato soutěž nebyla nijak zmanipulovaná. "Absolutně jsem nebyl zvýhodněn," říká. "Já sám jsem ministerstvo upozorňoval, že kvůli této zakázce byly vyvíjeny tlaky, aby vůbec neproběhla. Šlo o lobbing firem půjčujících peníze, protože tato zakázka měla vzdělávat lidi v tom, aby neupadali do dluhů."

Úzké vazby

Nečas však trvá na svém a působení firmy Cofet považuje za "negativní." Podle bývalého ministra ale nešlo takovýmto zakázkám zabránit.

"Já jako ministr jsem se mnohdy o těchto zakázkách ani nedozvěděl," říká. !Pouze když mě někdo upozornil na nesrovnalosti."

Podle Nečase na případě firmy Cofet se odkryla častá praxe. "V části ministerského aparátu a lidmi, kteří z ministerstva odešli, vznikly za vlády sociální demokracie velice úzké vazby," říká bývalý ministr. "Tito lidé mají k ČSSD stále velmi blízko. Snažil jsem se to přerušit a rozplést, ale za 2 roky mého působení se to nepodařilo."

Noveský však jakékoliv zvýhodňování při výběru jeho firmy odmítá. "Byl jsem na ministerstvu jen tři měsíce," říká. "Za tu dobu jsem si nemohl vytvořit žádné kontakty."

Dobří známí

Ivan Noveský patří k lidem, kteří mají k ČSSD velmi blízko. Netají se tím, že se "dobře zná" s Milošem Zemanem a kontroverzním lobbistou Miroslavem Šloufem.

Kariéru začínal coby expert na plynovody, od roku 1995 působil jako poradce pro energetiku v Senátu a v Poslanecké sněmovně. Dělal také poradce ministra dopravy Jiřího Schlinga.

Následně stanul v čele kanceláře Energetického úřadu. Vedl Ústav pro zastupování státu ve věcech majetkových a posléze se stal hlavním ekonomem Národního památkového ústavu (NPÚ), odkud odešel kvůli nevýhodné smlouvě se soukromou firmou na pronájem pražských Palácových zahrad.

I v tomto případě říká, že to byl naopak on, kdo upozornil na nepravosti. "Já jsem ty smlouvy nepodepsal," říká. "Naopak - chtěl jsem je vypovědět."

Podivná směna

Po neúspěšném působení v NPÚ si jej Zdeněk Škromach coby ministr práce a sociálních věcí vybral za šéfa odboru financování a správy majetku resortu.

O rok později Noveský a jeho úředníci uskutečnili podivnou směnu ministerského paláce v centru města se soukromou firmou, kvůli níž přišel stát podle závěrů Nejvyššího kontrolního úřadu o 137 milionů korun.

Také tentokrát pan Noveský jakékoliv pochybení odmítá. "Když jsem z ministerstva odcházel, byl přebytek 180 milionů," říká. "Co se tam odehrálo potom, nevím."

Nevýhodnou směnu nyní vyšetřuje policie, dva lidé již byli obviněni.

 

Právě se děje

Další zprávy