Litvínov zaplatí pokutu. Za stravenky pro chudé

Veronika Skálová Veronika Skálová, ska
8. 4. 2009 15:55
Litvínov má zaplatit 30 tisíc za porušení zákona o veřejných zakázkách
Litvínovská radnice chtěla zavedením poukázek zabránit zneužívání dávek.
Litvínovská radnice chtěla zavedením poukázek zabránit zneužívání dávek. | Foto: Aktuálně.cz

Brno - Třicet tisíc korun navíc bude město Litvínov stát zavedení stravenek namísto sociálních dávek. Nezaplatí je však za žádné zboží nebo služby, ale formou pokuty. Městu ji uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

"Došlo k porušení zákona o veřejných zakázkách, když zadavatel uzavřel smlouvu o zajištění prodeje zboží na poukázky se společností Accor Services," upřesnil předseda úřadu Martin Pecina.

Společnost dodávající stravenky měla zároveň zajistit síť prodejen, které budou zboží za stravenky prodávat. Tyto prodejny však měly platit společnosti Accor provizi ve výši 3,5 až 5 procent z hodnoty přijatých stravenek.

"Vybraný uchazeč je tedy odměňován převážně třetími osobami, neboť za každé zprostředkování prodeje zboží držitelům poukázek Ticket Service má právo na provizi z hodnoty využitých poukázek," doplnil Pecina.

Firma dodávající stravenky si tak mohla přijít až na 1,5 milionu ročně. Město pak už společnosti uhradilo pouze náklady na vytvoření této sítě prodejen a náklady na dopravu stravenek.

"Zadavatel však před uzavřením smluv neprovedl zadávací řízení. Tím mohl postup města Litvínov podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky. Nelze totiž vyloučit, že by v rámci transparentního zadávacího řízení obdržel i jiné, pro něj výhodnější nabídky na požadované služby," doplnil šéf úřadu.

Stravenky se nelíbí ani ombudsmanovi

Není to poprvé, co litvínovský systém čelí kritice. Už vloni na podzim poukázal veřejný ochránce práv na to, že plošné vyplácení dávek ze 70 procent formou poukázek a jen ze 30 procent peněžní formou je nezákonné bez individuálního posouzení potřeb příjemců.

Litvínovský městský úřad se bránil tím, že z dlouhodobé evidence úřadu práce vyplývá, že litvínovští nezaměstnaní dávky zneužívají. A že k jednotlivým případům individuálně přistupuje. Novým způsobem vyplácí město dávky od března roku 2007.

Čtěte také:

Soud rozhodl, že se Česko nesmí mstít ČSOB

Jak se krájely miliardy v Liberci? Začala nová kontrola

Pekaři platí 53 milionů za dohodu o zdražení rohlíků

 

Právě se děje

před 31 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy