iPad opustil USA. Vtrhl do Japonska, Austrálie i Evropy

Veronika Skálová Veronika Skálová
28. 5. 2010 10:20
Tablet se začal prodávat mimo Spojené státy, fanoušci berou obchody útokem.
Foto: Reuters

Tokio - Nikomu tak nezáleželo na postupu nového dne přes časová pásma jako fanouškům nového tabletu iPad od Applu, kteří nežijí ve Spojených státech. Právě dnes začal jeho prodej za hranicemi USA.

A díky otáčení zeměkoule byli prvními, kdo stále populárnější novinku drželi v rukou Australané a Japonci. Dnes vstupuje obdivovaný i vysmívaný tablet na trh také v Německu, Francii, Itálii, Švýcarsku, Španělsku, Británii a Kanadě.

Stejně jako po zahájení prodeje iPhone neváhají fandové čekat před obchody celou noc, jen aby byli mezi prvními v zemi, kdo si novinku koupí. Jak popsala agentura Reuters, před tokijským obchodem Applu se vytvořila 800 metrů dlouhá fronta, v níž čekalo přes 1200 lidí. Když zvon na nedalekém obchodním domě oznámil zvoněním osmou ranní, kdy se obchody otevírají, propukl dav v jásot.

Ve frontách stáli hlavně fanoušci značky Apple

Jedním z prvních vyvolených se krátce po otevření stal devatenáctiletý Takečio Jamanaka, který před obchodem na chodníku čekal už od předchozího večera. "Chtěl jsem se ho dotknout, co nejdřív to půjde. Když jsem (iPad) držel konečně v rukách, cítil jsem opravdové vzrušení," svěřil se mladík agentuře Reuters.

V první vlně nadšenců jsou nejčastěji skalní fanoušci Applu, kteří často vlastní iPod, iPhone i počítač Macintosh a iPad jim prostě chybí do sbírky. Odborníci předpovídají, že až první vlna zájmu opadne, bude muset jít Apple s cenou iPadů dolů.

Potvrzuje to i kamarád Takečia Jamanaky, který s ním sice stál ve frontě, ale počítač s dotykovým displejem si nekoupil. "Nebudu si kupovat iPad teď, když je tak drahý. A navíc jsem fanoušek Sony," vysvětlil Kengo Nakajima.

V USA prodáno již přes milion kusů

Nejnovější hračka s logem nakousnutého jablka slavila úspěch i v domovských Spojených státech. Od premiéry 13. dubna se prodalo už přes milion kusů. Zájem byl tak velký, že musel Apple premiéru za hranicemi USA o měsíc odložit.

iPad se má stát mezičlánkem mezi smartphonem a počítačem. Na tomto poli nezůstane Apple dlouho osamocen. Výrobce počítačů Dell tento týden představil vlastní tablet s názvem Streak, který bude od začátku června k dostání ve Velké Británii.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Johnson mluvil s Putinem, Rusko označil za bezpečnostní hrozbu

Mezi Británií a Ruskem nedojde k normalizaci vztahů, dokud Moskva neskoncuje se svým "destabilizujícím jednáním" a dokud bude znamenat bezpečnostní hrozbu. Podle mluvčí britského premiéra to v neděli Boris Johnson řekl ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi na okraj summitu o Libyi v Berlíně.

"Dal mu jasně najevo, že britské stanovisko k Salisbury se nezmění," uvedla podle agentury Reuters mluvčí Downing Street. V anglickém Salisbury byli v březnu 2018 otráveni bývalý ruský dvojitý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julija. Londýn z útoku na Skripalovy obvinil Rusko, Moskva vinu popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy