Apple má na krku další soudní spor. Po Nokii i s HTC

Ekonomika Ekonomika
13. 5. 2010 8:51
HTC, Apple, Nokia... Ti všichni se vzájemně obviňují z krádeží patentů v oblasti mobilních technologií

New York - Souboj o patenty použié při vývoji veleúspěšného iPhonu, iPodu i iPaDU vedou mezi sebou tchajwanský výrobce mobilních telefonů HTC Corp a společnost Apple.

Podle agentury Reuters HTC Corp požádala americkou Komisi pro zahraniční obchod (ITC), aby americké společnosti Apple znemožnila na trhu Spojených států prodávat telefony iPhone, přehrávače iPod i počítačové tablety iPad.

Apple podle HTC porušil pět jejích patentů na mobilní hardware a software. Již v březnu ovšem podobný krok vůči HTC učinila společnost Apple. Ta obvinila HTC, že porušila 20 jejích patentů.

Analytici tehdy upozorňovali, že takto nepřímo vlastně Apple útočí na Google, protože HTC začala jako první vyrábět mobily s operačním systémem Android od Googlu. 

Soudy se budou táhnout dlouho

HTC nyní chce, aby komise zákazala marketing a prodej mobilních přístrojů Apple. "Podnikáme tento krok proti Applu proto, abychom chránili naše práva duševního vlastnictví, naše partnery a především naše zákazníky," uvedl veviceprezident HTC pro Severní Ameriku Jason Mackenzie.

Soudní spory se zřejmě potáhnou řadu měsíců. Kromě tohoto s HTC totiž vede Apple další spor s finskou Nokií. A opět jde o patenty na mobilní technologie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy, uvedla izraelská armáda

Letecké a pozemní jednotky Izraele útočí v Pásmu Gazy. Ve čtvrtek před půlnocí SELČ o tom bez dalších podrobností informoval twitterový účet Izraelských obranných sil (IDF).

Agentura Reuters nicméně následně uvedla, že se zřejmě nejedná o pozemní invazi, ale pouze o dělostřelecký útok z izraelského území a další vlnu leteckých úderů. Odvolává se přitom na izraelské vojenské zpravodaje obeznámené se situací.

Také obyvatelé severní části Gazy poblíž izraelských hranic podle Reuters hlásí dělostřeleckou palbu, ale žádné pozemní jednotky nevidí.

Deník The New York Times naopak napsal, že mluvčí izraelské armády podplukovník Jonathan Conricus potvrdil, že "v Gaze útočí pozemní jednotky společně s leteckými silami".

Média už během čtvrtku informovala, že Izrael podél hranice s Pásmem Gazy soustředí pozemní jednotky a tanky a je možné, že se chystá na pozemní operaci.

Zdroj: Zahraničí
před 6 hodinami

Na sever Izraele dopadly tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn

Na sever Izraele byly ve čtvrtek vypálené tři rakety z Libanonu, nikdo nebyl zraněn. Podle izraelské armády rakety dopadly do neobydlené oblasti na pobřeží, informoval zpravodajský server The Times of Israel.

Jelikož rakety z jihu Libanonu směřovaly do neobydlené oblasti, nespustily se varovné sirény a ani protivzdušný obranný systém. Izraelská armáda jako obvykle nekomentovala, kdo podle ní za útokem z Libanonu stojí. Libanonská televizní stanice MTV citovala zdroj z libanonské armády, podle něhož rakety vystřelila zřejmě palestinská skupina, nikoli libanonské radikální hnutí Hizballáh, podporované Íránem, úhlavním nepřítelem Izraele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy