Dell představil Streak - přímou konkurenci iPadu

Petr Jemelka Petr Jemelka
26. 5. 2010 15:20
Rodina tabletů čeká ještě třetí přírůstek, měla by pro představit Hewlett-Packard
Přišli experti Dellu na to, co iPadu chybí?
Přišli experti Dellu na to, co iPadu chybí? | Foto: Reuters

Round Rock - Americký výrobce počítačů představil svůj vlastní dlouho očekávaný tablet Streak, který by měl na celosvětovém trhu konkurovat nedávno představenému iPadu společnosti Apple.

Na rozdíl od Applu, zahájí Dell prodej Streaku v Evropě, přesněji řečeno ve Velké Británii, kde ho na začátku června začnou nabízet obchody Telefoniky O2 a další specializované prodejny.

Cena podle serveru Wall Street Journal zatím zveřejněna nabyla. Ve Spojených státech hodlá Dell svůj nový tablet s operačním systémem Android začít prodávat během letošního léta.

Streak, který je vybaven 5tipalcovým monitorem je menší, než konkurenční iPad (úhlopříčka obrazovky iPadu činí 9,7 palce). Právě menší velikost nového přístroje na trhu s tablety by měla být největší konkurenční výhodou.

Tablety, které jsou určeny především pro surfování na internetu, využívání základních aplikací, přehrávání multimediálního obsahu a hraní her, totiž mají zaplnit místo na trhu mezi chytrými telefony a notebooky. A autoři Streaku věří, že mezeru lze lépe zaplnit menším tabletem, který "za Vámi půjde kamkoliv."

Kromě snazší přenositelnosti a manipulace, má menší velikost další nespornou výhodu a to nižší pořizovací náklady a tím pádem i nižší výslednou cenu.

Kompromis v kompromisu

"Streak bude mít díky menší velikosti podle všeho lehce odlišnou cílovou skupinu, než iPad. Protože má blíž k telefonu, může jít s majitelem kamkoliv. Co se týče dotykového ovládání, funguje stejně jako iPad, ale má specifičtější funkce," shrnuje Roger Kay z poradenské společnosti Endpoint Technologies Associates.

Prezident společnosti Dell Ron Garriques vystihnul největší výhodu, kterou přisuzuje novému výrobku své firmy jednou větou: "Přístroj se přesně strefuje mezi tradiční chytré telefony a větší tablety."

To, že se prezident Dellu zmínil o kompromisnějších tabletech v množném čísle není náhoda, svůj přístroj tohoto typu se totiž chystá představit třetí hráč a rovněž z Ameriky - bude jím Hewlett-Packard. 

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy