Praha - Za první pololetí se agentura CzechInvest může pochlubit 124 novými investicemi za skoro 20 miliard korun, které díky ní Česko získalo.
Přes 65 procent přilákaných investic přitom míří do výzkumu a vývoje nebo do služeb.
Jenže za stejné období loni agentura dokázala zprostředkovat sice jen 83 investic, zato s projekty v hodnotě 49 miliard korun.
Meziroční pokles je tedy více než poloviční, o celých 29 miliard.
Noví investoři plánují vytvořit 9 669 nových pracovních míst, ze kterých bude více než třetina určena pro vysokoškolsky vzdělané odborníky.
Největší počet nových investic připravily firmy zabývající se vývojem softwaru. S přispěním agentury CzechInvest vzniká 16 programátorských center v hodnotě 233,35 milionu korun, ve kterých najde zaměstnání 2 561 odborníků.
"Je to jasný důkaz příklonu naší republiky směrem k ekonomice založené na znalostech," říká Alexandra Rudyšarová, pověřená generální ředitelka agentury CzechInvest.
Na druhém místě jsou s 13 investicemi výrobci automobilů a jejich součástek a třináct společností se bude věnovat i výzkumu a vývoji ve strojírenství.
Nejúspěšnějším regionem v lákání IT investic je Jihomoravský kraj, který i v letošním prvním pololetí přilákal šest firem podnikajících ve vývoji softwaru.
Nejvyšší počet nových investičních projektů, přesně 21, přilákala jižní Morava.
Do Moravskoslezského kraje pak míří nejvíc peněz i největší počet vznikajících pracovních míst. Kraj přilákal 19 investic v celkové hodnotě 5,3 miliard korun, ve kterých najde zaměstnání 2 398 lidí.
Pro investice do výzkumu a vývoje jsou nejatraktivnější střední Čechy s dvanácti projekty a Jihomoravský kraj s desítkou nových technologických center.