Internetové obchody hlásí rekordní tržby

eko, ČTK
14. 12. 2005 0:28
Praha - Češi letos ve virtuálních prodejnách utratí před vánočními svátky o 40 procent více peněz než loni. Příjmy internetových obchodů by měly podle odborníků za celý letošní rok přesáhnout devět miliard korun.

Například společnost Internet Mall, která je největším internetovým obchodníkem v tuzemsku, minulý týden zaznamenala meziroční nárůst objednávek o zhruba 65 procent na 9000. "Nárůst objednávek souvisí hlavně s jednoduchostí, kterou nabízí internet při nákupu vánočních dárků. Lze konstatovat, že zájem zákazníků o nakupování na internetu se stále zvyšuje," řekl předseda představenstva Internet Mall Ondřej Fryc.

Dodal, že listopadové tržby internetových obchodů Internet Mall překonaly hranici 140 milionů korun a společnost obsloužila více než 21.000 zákazníků. "Zákazníci v listopadu nakupovali hlavně elektroniku, drobnou bílou techniku a digitální fotoaparáty. Výrazně vzrostl také zájem o luxusní zboží, jako jsou parfémy a hodinky," uvedl Fryc.

Zhruba 70procentní meziroční nárůst prodeje hlásí na začátku prosince také server Obchodni-dum.cz. "Lidé nakupují především digitální fotoaparáty, mixéry, holící strojky a další drobnou elektroniku. Předpokládáme, že počet objednávek se před vánočními svátky ještě zvýší," řekl obchodní ředitel firmy Petr Šebek.

Řada lidí ale podle Fryce začala letos nakupovat dárky na internetu až koncem listopadu a vánoční sezona tak ve srovnání s loňským rokem nabrala zpoždění. "Zákazníci zpoždění dohánějí právě v těchto dnech. S vánoční sezonou souvisí i mírný pokles výše průměrné objednávky způsobený hlavně nákupem drobnějšího zboží jako jsou CD, DVD, hračky, či parfémy," podotkl Fryc.

Podle hlavní ekonomky společnosti Next Finance Markéty Šichtařové Češi letos v předvánočním období utratí v obchodech zhruba 233 miliard korun, což bude o čtyři procenta meziročně více. Vánoce jsou tradičně nejsilnějším prodejním obdobím v roce a výrazný růst tržeb již několik týdnů mají i kamenné obchody.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy