Inflace je na dvou procentech, nejníže za dva roky

Ekonomika Ekonomika
9. 3. 2009 13:43
Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na dvě procenta
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na rovná dvě procenta z lednových 2,2 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad s tím, že jde o nejnižší růst cen od března 2007.

Meziměsíčně inflace stoupla o 0,1 procenta, a to hlavně kvůli zvýšení cen pohonných hmot. Benzín a nafta zdražily o několik procent v důsledku výkyvů cen ropy a pohybů kurzu koruny.  

Mírně se zvýšily sezónní ceny rekreací. Naopak ceny meziměsíčně klesaly v případě potravin (-0,4 %), odívání a obuvi (-0,9 %). Zlevnily rovněž ceny automobilů - o téměř 12 procent. Ke zlevnění v průměru došlo také ve zdravotnictví ( -2,2 %), a to kvůli možnosti hrazení poplatků krajskými orgány.

"Inflace v tuto chvíli opravdu není palčivým problémem. Její meziroční hodnota by měla kolem poloviny roku zaplout pod úroveň dvou procent. Vývoj reálné ekonomiky, jak demonstruje ostrý nárůst míry nezaměstnanosti, je však rizikem ve směru ještě nižších úrovní inflace," uvádí analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Podle ekonoma Patria Finance Davida Marka by se inflace bez výraznějších úprav regulovaných cen a daňových změn mohla v létě dostat až k nule.

Recese a možnost deflace by podle něj za normálních okolností měly vést k dalšímu uvolnění měnové politiky. "Poklesu úrokových sazeb nyní ovšem brání velmi vysoká volatilita kurzu koruny," připomíná Marek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy