Inflace je na dvou procentech, nejníže za dva roky

Ekonomika Ekonomika
9. 3. 2009 13:43
Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na dvě procenta
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Meziroční růst spotřebitelských cen v únoru zpomalil na rovná dvě procenta z lednových 2,2 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad s tím, že jde o nejnižší růst cen od března 2007.

Meziměsíčně inflace stoupla o 0,1 procenta, a to hlavně kvůli zvýšení cen pohonných hmot. Benzín a nafta zdražily o několik procent v důsledku výkyvů cen ropy a pohybů kurzu koruny.  

Mírně se zvýšily sezónní ceny rekreací. Naopak ceny meziměsíčně klesaly v případě potravin (-0,4 %), odívání a obuvi (-0,9 %). Zlevnily rovněž ceny automobilů - o téměř 12 procent. Ke zlevnění v průměru došlo také ve zdravotnictví ( -2,2 %), a to kvůli možnosti hrazení poplatků krajskými orgány.

"Inflace v tuto chvíli opravdu není palčivým problémem. Její meziroční hodnota by měla kolem poloviny roku zaplout pod úroveň dvou procent. Vývoj reálné ekonomiky, jak demonstruje ostrý nárůst míry nezaměstnanosti, je však rizikem ve směru ještě nižších úrovní inflace," uvádí analytik Michal Brožka z Raiffeisenbank.

Podle ekonoma Patria Finance Davida Marka by se inflace bez výraznějších úprav regulovaných cen a daňových změn mohla v létě dostat až k nule.

Recese a možnost deflace by podle něj za normálních okolností měly vést k dalšímu uvolnění měnové politiky. "Poklesu úrokových sazeb nyní ovšem brání velmi vysoká volatilita kurzu koruny," připomíná Marek.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy