IBM musí vrátit pobídky za miliony

Tomáš Fránek
21. 9. 2006 12:30
Brno - Společnost IBM vrátí na 60 milionů korun, které získala jako investiční pobídku na školení a rekvalifikaci zaměstnanců v centru v Brně.
Čip Blue Gene/L
Čip Blue Gene/L | Foto: Aktuálně.cz

Oznámila to státní agentura CzechInvest poté, co Nejvyšší kontrolní úřad zveřejnil v úterý výsledek své kontroly investičních pobídek.

Právě podporu centra IBM v Brně kontroloři označili za zvláštní případ - stát podle kontroly postupoval nestandardně. Firma nedokázala splnit podmínky pro využití téměř 70 milionů korun určených na školení a rekvalifikace zaměstnanců, a tím porušila dohody uzavřené v prohlášení o investici.

CzechInvest: Bylo to v pořádku

Podle CzechInvestu ale společnost IBM podmínky splnila, o změnu podmínek a uzavření nového dodatku upravující podporu projektu od státu měla podle Reného Samka z CzechInvestu požádat měsíc před uplynutím lhůt.

Nejvyšší kontrolní úřad ale ve své zprávě uvedl, že k uzavření dodatku došlo až po uplynutí termínů, ve kterých měla firma splnit svoje závazky. Kontroloři navíc uvedli, že uzavření dodatku ke smlouvě nebylo ve prospěch státu.

"Podpora poskytnutá na školení a rekvalifikaci zaměstnanců ve výši 70 milionů korun tak prakticky zůstala více než čtyři roky společnosti, aniž splnila účel, pro který byla poskytnuta," uvedli kontroloři.

"Uzavření dodatku není nijak výjimečný krok, situace na globálním trhu se rychle mění, a není tedy možné odhadnout všechna rizika," uvedl Samek.

Ten potvrdil, že IBM získala 70 milionů korun na školení, tato částka podle něj odpovídala původnímu rozpočtu. "Konečné náklady byly ale nižší, takže výsledná dotace na školení a rekvalifikaci je pouze 12,9 milionů korun," uvedl Samek s tím, že IBM tedy musí vrátit zpět státu 57,1 milionu korun.

Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: čtk

CzechInvest potvrdil, že investice společnosti IBM do brněnského centra služeb je největší svého druhu v Česku. "Původně se počítalo s dvěma stovkami pracovních míst, nyní má centrum na sedmnáct set zaměstnanců," dodal Samek.

Vrátilo se už 26 milionů

Centrum služeb IBM v Brně navíc podle Samka bylo historicky prvním projektem v oboru strategických služeb, předtím stát podporoval pouze výrobní projekty. "IBM byla pilotní společností, na níž jsme se učili, jak tyto firmy lákat do České republiky," dodal Samek.

Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu uvádí, že na zřízení téměř pěti tisíc nových pracovních míst šlo nakonec ze státního rozpočtu necelých sto sedmdesát milionů korun. "Dvacet šest milionů korun bylo dvěma společnostmi vráceno," uvádí zpráva.

Jeden a půl milionu korun státu, určených na podporu nových pracovních míst,  vracela společnost Flextronics, která v roce 2002 ukončila výrobu v Brně a odešla z Česka.

Podobně to bylo také u peněz určených na rekvalifikace, podle uzavřených prohlášení mělo být za peníze státu proškoleno asi tři tisíce zaměstnanců, školením ale prošlo o pět set pracovníků méně. "Peníze vrátily čtyři společnosti," uvedli kontroloři. Stát dostal zpět jedenáct milionů korun.

 

Právě se děje

před 57 minutami

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy