Hrozba stávky, lidé ve Škodě už nechtějí míň než Němci

Tomáš Fránek
17. 3. 2011 19:07
Odborům Škody Auto se nelíbí, že firma platí výrazně méně než německé automobilky
Foto: Radek Pecák

Brno -  Odbory v největší tuzemské firmě Škoda Auto vytáhly do boje za skokové zvýšení platů, nechtějí už brát výrazně méně peněz než dělníci v německých automobilkách koncernu Volkswagen.

Odbory už začaly připravovat stávku, vyzývají všechny zaměstnance, aby se k přípravám na protest připojili

Lidem ve Škodovce se nelíbí, že vydělávají výrazně méně než dělníci v Německu.

O co jsme horší?

"Srovnání 6500 eur v Audi a 120 eur ve Škodovce (nejde o platy, ale o bonusy) to je opravdu  urážlivé a to nemůžeme akceptovat. A je opravdu montáž přístrojové desky v německé automobilce natolik složitější, aby za ni dělníci v Audi brali mnohonásobně  vyšší  mzdy a bonusy než lidé v Mladé Boleslavi?" uvedl v odborovém týdeníku Škodovácký odborář šéf odborářů Jaroslav Povšík.

Rozdíly v platech označili odboráři za urážlivé. "Musíme do toho jít natvrdo všichni. Buď chceme peníze, nebo budeme sedět na zadku a nebudeme  mít nic," uvedl předseda jednoho z odborových úseků firmy Petr Knotek.

Odboráři už dříve zveřejnili, že požadují růst tarifů o sedm procent.

V loňském roce se obě strany dohodly na růstu tarifních mezd o 2,7 procenta. V automobilce pracovalo k letošnímu 1. lednu 23 558 kmenových zaměstnanců. Průměrná mzda tarifních zaměstnanců byla loni 32 000 korun, průměrný dělnický plat činil 28 200 korun.

Firma ale tvrdí, že rychlé zvyšování platů a jejich dorovnávání na německou úroveň by Škodu poškodilo.

Firmu by to poškodilo

"Nemůžeme přepočítávat  hodnoty z Audi či VW. Nežijeme v Bavorsku  a nepracujeme v Audi. Pokud bychom takto  hospodařili, tak bychom brzy skončili, byla by  to cesta do pekel a do ztráty," uvedl na setkání s odbory personální šéf Škody Bohdan Wojnar.

"Audi má 50 procent  výsledku celého koncernu, náš výsledek tvoří  jen cca 6 procent celého výsledku. Chceme  růst určitým vyváženým a konsolidovaným  způsobem," dodal Wojnar

Odboráře ale nepřesvědčil. "Už nás nesrovnávejte s jinými firmami v Česku, to jsme poslouchali 20  let, už si z nás nedělejte legraci. Co mám říci  lidem? Že nemáme zisk a profit takový, že nemůžete lidem přidat více peněz?" uvedl další z odborářů Antonín Balík.

Firma má rekordní zisky. Po výsledku 110 milionů eur v roce 2009 dosáhla loni čistého zisku 349 milionů eur, tedy asi 8,5 miliardy korun.

Tržby loni stouply o 22,4 procenta na 8, 692 miliardy eur. Už dříve Škoda informovala, že její prodeje se zvýšily o 11,5 procenta na rekordní počet 763 tisíc aut.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy