Hrozba stávky, lidé ve Škodě už nechtějí míň než Němci

Tomáš Fránek
17. 3. 2011 19:07
Odborům Škody Auto se nelíbí, že firma platí výrazně méně než německé automobilky
Foto: Radek Pecák

Brno -  Odbory v největší tuzemské firmě Škoda Auto vytáhly do boje za skokové zvýšení platů, nechtějí už brát výrazně méně peněz než dělníci v německých automobilkách koncernu Volkswagen.

Odbory už začaly připravovat stávku, vyzývají všechny zaměstnance, aby se k přípravám na protest připojili

Lidem ve Škodovce se nelíbí, že vydělávají výrazně méně než dělníci v Německu.

O co jsme horší?

"Srovnání 6500 eur v Audi a 120 eur ve Škodovce (nejde o platy, ale o bonusy) to je opravdu  urážlivé a to nemůžeme akceptovat. A je opravdu montáž přístrojové desky v německé automobilce natolik složitější, aby za ni dělníci v Audi brali mnohonásobně  vyšší  mzdy a bonusy než lidé v Mladé Boleslavi?" uvedl v odborovém týdeníku Škodovácký odborář šéf odborářů Jaroslav Povšík.

Rozdíly v platech označili odboráři za urážlivé. "Musíme do toho jít natvrdo všichni. Buď chceme peníze, nebo budeme sedět na zadku a nebudeme  mít nic," uvedl předseda jednoho z odborových úseků firmy Petr Knotek.

Odboráři už dříve zveřejnili, že požadují růst tarifů o sedm procent.

V loňském roce se obě strany dohodly na růstu tarifních mezd o 2,7 procenta. V automobilce pracovalo k letošnímu 1. lednu 23 558 kmenových zaměstnanců. Průměrná mzda tarifních zaměstnanců byla loni 32 000 korun, průměrný dělnický plat činil 28 200 korun.

Firma ale tvrdí, že rychlé zvyšování platů a jejich dorovnávání na německou úroveň by Škodu poškodilo.

Firmu by to poškodilo

"Nemůžeme přepočítávat  hodnoty z Audi či VW. Nežijeme v Bavorsku  a nepracujeme v Audi. Pokud bychom takto  hospodařili, tak bychom brzy skončili, byla by  to cesta do pekel a do ztráty," uvedl na setkání s odbory personální šéf Škody Bohdan Wojnar.

"Audi má 50 procent  výsledku celého koncernu, náš výsledek tvoří  jen cca 6 procent celého výsledku. Chceme  růst určitým vyváženým a konsolidovaným  způsobem," dodal Wojnar

Odboráře ale nepřesvědčil. "Už nás nesrovnávejte s jinými firmami v Česku, to jsme poslouchali 20  let, už si z nás nedělejte legraci. Co mám říci  lidem? Že nemáme zisk a profit takový, že nemůžete lidem přidat více peněz?" uvedl další z odborářů Antonín Balík.

Firma má rekordní zisky. Po výsledku 110 milionů eur v roce 2009 dosáhla loni čistého zisku 349 milionů eur, tedy asi 8,5 miliardy korun.

Tržby loni stouply o 22,4 procenta na 8, 692 miliardy eur. Už dříve Škoda informovala, že její prodeje se zvýšily o 11,5 procenta na rekordní počet 763 tisíc aut.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Zákaz nošení masek v Hongkongu zase platí, povolil to soud

Hongkongský nejvyšší soud v pátek pozastavil platnost svého pondělního rozhodnutí, podle něhož je zákaz zakrývání tváře při demonstracích neústavní. Na základě nového výroku soudu může hongkongská policie vymáhat dodržování zákazu nošení masek po dobu dalšího týdne, ve kterém se budou konat ostře sledované místní volby. Informovala o tom agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Odvolejte Dostála ze všech funkcí, žádá ODS přerovská opozice kvůli sexuálnímu nátlaku

Přerovská opozice vyzvala místní ODS, aby zbavila Marka Dostála odsouzeného za sexuální nátlak všech funkcí, do kterých byl zvolen. Dostál tento týden oznámil, že ukončil kvůli své kauze členství v ODS, i nadále si však rozhodl ponechat mandát zastupitele. Výzvu opozičních zastupitelů nechtěl šéf místní ODS a zároveň krajský předseda strany Michal Zácha komentovat. Opozice složená z pirátů a sdružení Společně pro Přerov chce případ otevřít na prosincovém zastupitelstvu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy