Horší je už jenom Kypr. Za výpadek HDP může politika

Petr Holub
15. 11. 2013 6:00
Nepříznivý český hospodářský výsledek ve třetím čtvrtletí se vymyká ostatním evropským zemím
Není moc co slavit... Snímek ze jmenování Zemanova úřednického kabinetu, se sklenkou ministr financí Jan Fischer.
Není moc co slavit... Snímek ze jmenování Zemanova úřednického kabinetu, se sklenkou ministr financí Jan Fischer. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Nepříznivý český hospodářský výsledek ve třetím čtvrtletí se vymyká ostatním evropským zemím.

Za konkrétní příčinu nečekaného propadu označil Český statistický úřad pokles investic, na kterých šetří nejen státní instituce, ale také zahraniční firmy.

Oboje může být důsledkem politické nestability.

Evropská výjimka

Stejně jako v prvním čtvrtletí jsou i ve třetím ročním období výsledky zdejší ekonomiky nejhorší v Evropě po Kypru. Mezičtvrtletní propad dosáhl 0,5 procenta HDP, a pokud nedojde k revizím, další srovnatelný výsledek se v Evropě nenajde. Ekonomika poklesla ještě v Itálii a Francii, ovšem pouze o promile.

Jinými slovy, oživení z druhého čtvrtletí se Evropské unii nepodařilo udržet, se dvěma výjimkami to ale nevedlo k významnému zpomalení jednotlivých ekonomik. Přitom výsledek Kypru, jehož ekonomika zpomalila o 0,8 procenta, není úplně negativní, protože se jeho pád proti předchozímu krizovému období zpomalil.

Tuzemská bilance je neobvyklá také z pohledu tří čtvrtletí letošního roku. Unikátem není fakt, že proti třem čtvrtinám roku 2012 zpomalila tuzemská ekonomika meziročně o 1,8 procenta, protože horší výsledek zaznamenalo pět středomořských států. V žádné zemi se ale bilance tří čtvrtletí tolik neodchyluje od předpovědí Eurostatu. Bruselští experti předpovídají Čechům za celý letošní rok propad o jedno procento a tento výsledek je už dnes vyloučen.

Slabší článek federace

Vysvětlení české zvláštnosti nabízí srovnání se sousedními zeměmi. Zdejší statistický úřad vysvětlil, že za zdejší výpadek mohou investice: „Tvorba hrubého fixního kapitálu se dále snížila vlivem slabé investiční aktivity nejen stavebního charakteru," stojí v oficiální zprávě. Nepomohl export, protože rostl pomaleji než dovoz. Nezlepšila se ani dlouhodobě slabá domácí spotřeba.

Exportní potíže mají také Němci, proto růst jejich ekonomiky mezi čtvrtletími o něco zpomalil. Zlepšení o 0,3 procenta však podle Spolkového statistického úřadu zajistila vyšší spotřeba státu i domácností, kromě ní ještě investice do nových staveb a nových technologií.

Slovenská ekonomika roste mezičtvrtletně o 0,7 procenta. Slovenští odborníci v deníku Sme předpokládají, že je to zásluhou exportu. Zpomalení německého vývozu, pro který dodávají komponenty Češi i Slováci, tedy zasáhlo především západní část bývalé federace. Také na Slovensku poklesla spotřeba a zřejmě také investice, výpadek však musel být mírnější než v Česku.

Někdo zahnal investory

Srovnání se Slovenskem ukazuje, že neobvyklost tuzemského ekonomického vývoje opravdu souvisí s přílivem kapitálu a především kapitálu z ciziny. Export našich sousedů dnes žije z toho, že zahraniční firmy v čele s Volkswagenem nedávno víc investovaly do jejich průmyslu, třeba v roce 2011 rostly investice dvouciferným tempem.

V Česku klesaly investice už ve druhé polovině roku 2011 a zpočátku byly viníkem hlavně vládní úspory. Úpadek investic nedosáhl tempa středomořských zemí jen díky tomu, že společnosti se zahraničními vlastníky reinvestovaly svůj zisk. Z údajů České národní banky třeba vyplývá, že za loňský rok překročily přímé zahraniční investice hranici dvou set miliard korun, tedy pěti procent HDP.

To se změnilo letos na jaře, ve třetím čtvrtletí se pak investice úplně zastavily. Zahraniční firmy se omezily pouze na to, aby stejným tempem jako loni inkasovaly dividendy. Nezájem o investice právě v Česku může souviset s politickou nestabilitou v závěrečném období Nečasovy vlády a dalším prohloubením chaosu po jejím pádu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy