HDP Česka zatím rostl o 1,2 %, odhadují statistici

Veronika Skálová Veronika Skálová
12. 5. 2010 9:30
Statistický úřad zveřejnil první odhad vývoje HDP v prvním čtvrtletí. Zatím roste přibližně tak, jak by měl.
Foto: Ludvík Hradilek

Brno - O něco nižší růst, než Česká národní banka předpověděla pro celý rok. Tak posoudili ve svém předběžném odhadu hrubý domácí produkt České republiky za první čtvrtletí statistici. V čerstvě zveřejněné zprávě Český statistický úřad tvrdí, že výkon tuzemské ekonomiky vzrostl v porovnání s loňským rokem o 1,2 procenta. Poslední odhad ČNB pro celý letošní rok byl 1,4 procenta.

V porovnání s předchozím kvartálem už ale vývoj tak optimisticky nevypadá. Ekonomika rostla podle ČSÚ o 0,2 procenta. "Na meziroční i mezičtvrtletní vývoj hrubé přidané hodnoty měl pozitivní vliv především zpracovatelský průmysl, naopak negativně se vyvíjelo odvětví stavebnictví," konstatovali statistici.

Analytici hodnotí tento vývoj vcelku pozitivně. "Přírůstek 1,2 procenta meziročně nemůže být brán jako zklamání. Důležité je, že se dostáváme z recese. Oživení táhne exportně orientovaný zpracovatelský průmysl, naopak stavebnictví prochází ještě recesí. Česká ekonomika zatím zaostává v oživení nejen za Slovenskem ale i za Německem," upozornila Helena Horská z Raiffeisenbank.

Stále však platí předpověď, že letošní rok bude ve znamení úniku ekonomik z krize. Stejně jako směrem dolů i v cestě vzhůru má Česku pomoci největší ekonomika v Evropě - ta německá.

"Výsledky české ekonomiky naznačují, že se naplňuje scénář o křivce tvaru písmene W. Jak moc bude křivka HDP zdeformovaná, mají v rukou zejména největší obchodní partneři v eurozóně, zejména Německo. Podle našich odhadů by měla letos ekonomika eurozóny růst o 0,9 procenta, poptávka tamních firem a spotřebitelů by měla pomoci Česku k růstu o 1,5 procenta. V příštím roce by se tempo růstu českého HDP mělo přibližovat 3 procentům," zhodnotil Jiří Moser z PricewaterhouseCoopers Česká republika.

Statistici také upozornili, že v prvním čtvrtletí dál stoupala nezaměstnanost, a to o 2 procenta v porovnání s prvním čtvrtletím minulého roku a o 0,8 procenta za čtvrtletí. Tento nárůst jde na vrub zpracovatelského průmyslu.

"K poklesu zaměstnanosti přispěl zejména zpracovatelský průmysl, a to jak svou vahou, tak i rozměrem poklesu. Ve většině ostatních odvětví zůstává i nadále zaměstnanost v zásadě stabilizovaná," píše se ve zprávě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy