Eurozóna stagnuje, zbytek členských zemí roste o 0,1 %

Petr Jemelka Petr Jemelka
7. 4. 2010 17:27
Optimismus, který v EU panoval na začátku roku, byl možná předčasný

Brusel - Revidované statistiky o vývoji hospodářství v Evropské unii přinesly špatné zprávy. Růst eurozóny se zastavil a zbylé členské země Evropské unie rostou o pouhou desetinu procenta.

Vyplývá to z revidovaných ekonomických statistik Eurostatu. Revidovaných proto, že původní  prognózy Evropského statistického úřadu hovořily o růstu i zvnitř měnové unie.

Co se týče celé Evropské unie, jsou průměrná čísla lepší, ale pořád jde ve srovnání se stejným obdobím minulého roku o horší výsledek. Ve srovnání s rokem 2008 si  si sedmadvacítka jako celek dokonce ještě pohoršila. Závěr uplynulého roku byl z hlediska HDP Evropské unie o 2,3 procenta horší, než poslední tři měsíce roku 2008.

Ještě není důvod k plesání

Poté, co se šestnáctka zemí platících eurem pomalu vymanila z recese a začalo se zdát, že se vrací k růstu, přichází další varování, že ještě nemusí být vyhráno. Nepříliš příznivě hovoří i další makroekonomické ukazatele. Vývoz ve čtvrtém čtvrtletí poklesl oproti předešlým třem měsícům o jeden procentní bod na 1,9 procenta, zatímco dovoz vzrostl o 1,3 procenta.

Co se týče České republiky, jsou ekonomické výsledky nadprůměrné a zlepšovaly se po celý rok. V prvním čtvrtletí ještě český hrubý domácí produkt klesal o 4,1 procenta, v polovině 0,3 procenta a ve třetím a čtvrtém čtvrtletí už HDP rostlo o 0,6 resp., 0,7 procenta. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy