Praha - Nebýt piva, drží se Češi v jídle a pití hesla „co je v domě, není pro mě".
Český statistický úřad porovnal, jak jedli v roce 1948 a co konzumují dnes.
Zjednodušeně řečeno: zatímco před šedesáti lety bylo k obědu nejspíš vepřové, nebo hovězí (a k němu pivo), nyní je to kuře (a k němu pivo).
Spotřeba drůbežího masa, hlavně kuřecího, stoupla za šedesát let třináctkrát. Místo dvou kilo sníme kuřat téměř 25 kilogramů.
Ale i v jiných ohledech to vypadá, že Češi se rozhodli stravovat zdravěji, nebo přesněji řečeno, už ne tak příšerně nezdravě jako dřív.
Mléko jsme nahradili sýry
Lidé pijí například méně mléka než v minulosti, na druhou stranu roste spotřeba mléčných výrobků, zejména sýrů.
Roste spotřeba ovoce, kterého Češi snědí kolem 90 kilogramů ročně. Není to však tuzemskými jablky, nejdostupnějším druhem ovoce, ale dováženými pomeranči, mandarinkami, banány a dalšími druhy jižních plodů.
To samé platí u ryb. Ačkoliv Česko má rybníkářskou tradici, na tom, že jíme více rybího masa, se nejvíc podílejí plody moře. Sníme ročně 6,2 kilogramu ryb (Evropané jedí zhruba dvakrát tolik), ale přednost dáváme mořským rybám. Výjimkou je pouze 24. prosinec.
Globální jídlo, až na to pivo
Globalizace polyká i stravování, jak podotknul šéf odboru zemědělských statistik ČSÚ Jiří Hrbek. Tradiční potraviny (tuzemské) ustupují dováženým.
Jen v jednom ohledu to absolutně neplatí.
Přestože v posledních letech Češi mírně omezili konzumaci piva, připomíná agentura ČTK, zůstávají největšími pijáky piva na světě. Nestačí na ně ani Irové, ani Němci, i když i oni pijí první ligu. Do ní statistici podle spotřeby piva řadí také Australany či Rakušany.
Nikdo z nich ale nedokázal, co průměrný Čech - vypít za rok 151 litrů piva na osobu.