Pracoval jen za jídlo a pivo, stát ho chce potrestat

Tomáš Fránek
26. 7. 2012 12:47
Soudy řeší zásadní spor o tom, jestli je výpomoc za pivo a jídlo nelegální práce
Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Jaroslav Jiřička

Brno - Může být vyplacení odměny za jednorázovou práci v podobě jídla a piva důvodem pro tvrdý zásah státu v rámci přísného boje proti nelegálnímu zaměstnávání?

Další zásadní spor o posuzování nelegální práce nyní řeší české soudy.

Na straně jedné je stát, konkrétně ministerstvo práce a sociálních věcí. To tvrdí, že i jednorázová výpomoc za jídlo a pivo může být práce načerno.

Na straně druhé je pak cizinec, který si  podle svých slov chtěl po svém legálním zaměstnání jenom zkrátit volný čas a bez nároku na mzdu pomáhal při jarním úklidu majiteli restaurace v Jeseníku. Trest za takové počínání považuje za absurdní.

Jde už o třetí podobný případ za poslední dobu, který soudy v souvislosti s nelegální prací řeší. Ve dvou předchozích, kdy šlo o výpomoc příbuzných v obchodech, rozhodl Nejvyšší správní soud, že pokud chce stát za nelegální práci trestat, musí jednoznačně dokázat, že lidé skutečně načerno pracují.

Přišel o povolení k práci

Nový sporný případ je jiný v tom, že tentokrát nešlo o žádnou pomoc příbuzných. Načerno měli ve svém volnu pracovat zahraniční dělníci, kteří dostali legální povolení pro zaměstnání v továrnách v Česku.

Na dělníky narazili před dvěma roky při kontrole pracovníci úřadu práce v Jeseníku v jedné z místních restaurací. Cizinci, kteří bydleli na nedaleké ubytovně, pomáhali majiteli restaurace uklízet po zimě venkovní prostory. Údajně za to nedostávali žádné peníze, majitel jim za práci slíbil jenom pivo a jídlo.

Podle pracovníků úřadu práce i ministerstva práce a sociálních věcí šlo jednoznačně o skrytý pracovní poměr. Stát tak tvrdí, že majitel restaurace zaměstnával lidi načerno.

Majitel restaurace dostal pokutu ve výši 80 tisíc korun, cizincům české úřady za trest odejmuly povolení k práci. A to je pro ně velmi tvrdý trest, protože bez povolení pak žádnou práci v Česku legálně dělat nemohli.

Majitel restaurace i jeden z cizinců, který jinak legálně pracoval jako svářeč ve společnosti Vítkovice Power, se ale obrátili na soud. A v případě dělníka už soudy začaly rozhodovat.

Cizinec ve své žalobě uvedl, že jednodenní pomocí při úklidu restaurace si chtěl on i jeho kolegové jenom zkrátit volný čas a být užitečný.

"Žádnou mzdu ani jinou odměnu za tuto činnost neměli slíbenou, ani ji  neočekávali, chtěli si jen zkrátit volný čas a být nějakým způsobem užiteční. Pokud jim majitel  restaurace nabídl oběd a pivo, není to důkazem toho, že zde vznikl pracovněprávní či obdobný vztah," uvedl právní zástupce muže v žalobě.

Trest za pomoc s nákupem?

Podle cizincových advokátů by takový postup státu vedl k absurdní situaci v postihování práce načerno.

„Výklad, že jakákoliv činnost vykonávaná ve prospěch jiné osoby by automaticky a bez ohledu na další okolnosti znamenala nelegální práci, by vedl k absurdnímu závěru,  že když někdo pomůže staré sousedce s nákupem do schodů a ona ho za to odmění čokoládou nebo pozváním na kávu, musí s ní mít uzavřenu dohodu o provedení práce," uvádí se v žalobě.

Muži také vadilo, že se nemohl bránit a při projednávání jeho případu nebyl tlumočník.

Městský soud v Praze žalobě cizince vyhověl a rozhodnutí o odejmutí povolení k práci zrušil. Záznam o kontrole označil soud za příliš stručný a neurčitý.

"Na základě důkazů nelze učinit závěr, že by žalobce (dělník z ciziny) prováděl úklidové práce v pracovněprávním nebo obdobném poměru. Za situace, kdy nebyl dostatečně  zjištěn skutkový stav věci, nebylo možné označit aktivitu žalobce za výkon závislé práce," rozhodl soud.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se ale nevzdalo. Podalo stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle zástupců ministerstva šlo jednoznačně o nelegální práci a soud nerozhodl správně.

Nejvyšší správní soud nyní nařídil nové projednání případu, samotným sporem se ale zatím nezabýval. V případu totiž došlo k procesním chybám, a proto musí Městský soud v Praze rozhodnout celý spor znovu.

Výsledek tohoto sporu i soudní jednání o pokutě pro majitele restaurace, který výpomoc cizinců přijal, tak budou důležité pro posouzení podobných případů.

 

Právě se děje

před 8 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy