Bohdaneč - V insolvenci se ocitla další část největší tuzemské lesnicko-dřevařské skupiny Less podnikatele Jana Mičánka. Krachu čelí podle informací z insolvenčního rejstříku také dřevozpracující společnost Less & Timber, provozující moderní pilu v Čáslavi, závod na výrobu lepeného hranolu v Klášterci nad Orlicí a dva další závody na zpracování dřeva v Bohdanči a Dlouhé Vsi u Sušice. Insolvenční návrh podala banka Citibank Europe.
Už před týdnem začalo insolvenční řízení s holdingovou společností Less a její dceřinou firmou Less & Forest, která poskytuje komplexní služby vlastníkům lesa. Insolvenční návrhy podal sám Mičánek, nikoliv věřitelé, mezi nimiž jsou například Česká spořitelna nebo skupina Agrofert Holding Andreje Babiše. Tentokrát ale návrh vzešel od věřitelské společnosti Citibank Europe.
Podle serveru ihned.cz, který na další insolvenční řízení upozornil, čáslavská pila od pondělí stojí. Mimo provoz je nyní také sousední elektrárna na biomasu, kterou provozuje další Mičánkova firma Less & Energy. I tato společnost se podle ihned.cz kvůli zastaveným dodávkám štěpky zřejmě brzy ocitne v insolvenčním řízení.
Dluh ve výši 685 milionů
Citibank Europe v návrhu uvedla, že uzavřela společně s Českou spořitelnou a UniCredit Bank Czech Republic s Less & Timber před čtyřmi lety smlouvu o úvěrech do výše 27,5 milionu eur (přibližně 684 milionů korun) a 245 milionů korun, přičemž celková nesplacená částka ke dni podání návrhu přesahovala 685 milionů korun. Ručitelem byla mateřská firma Less.
Prostředky dlužník čerpal na výstavbu čáslavské pily. Podle Mičánkova dřívějšího vyjádření šlo o největší investici do zpracování dřeva v historii holdingu a zároveň o největší českou investici v této oblasti v ČR po listopadu 1989. Celkové náklady na vybudování závodu včetně výstavby elektrárny na biomasu, která je součástí komplexu, a koupě německého výrobce lepených polotovarů Holzwerk Hemau dosáhly 1,8 miliardy korun.
Citibank Europe ale v návrhu uvedla, že současná hodnota pily je mnohem nižší. Banka poukázala i na to, že dlužník má řadu dalších neuhrazených závazků po lhůtě splatnosti, které není schopen plnit.
Celkově přes 2 miliardy
Holding tvrdí, že se dostal do potíží kvůli významným investicím i obchodním sporům s Lesy ČR. Státní podnik to ale odmítá. Na situaci zareagoval zastavením prací na území, na němž Less & Forest těžil dřevo.
Podle dřívějších informací dluží firmy skupiny Less bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy korun. Mají také závazky z faktoringových smluv zhruba za 311 milionů korun a závazky z bankovních záruk přibližně za 493 milionů korun. Dlužník chce úpadek řešit reorganizací, a to restrukturalizací pohledávek, prodejem části majetku a vydáním akcií, kterým by získal dodatečné prostředky.
Firmy skupiny Less se zabývají především obhospodařováním lesů, obchodem se dřevem, dřevařskou a pilařskou výrobou, dopravou dřeva a službami v této oblasti. Loni holding dosáhl rekordního obratu 8,3 miliardy korun, historicky poprvé však jeho hospodaření skončilo v červených číslech. Konsolidovaná ztráta za celou skupinu činila 224 milionů korun.