ČNB: Zahraniční dluh Česka stoupl na 1,513 bilionu

Ekonomika Ekonomika
31. 12. 2008 13:55
Suma závazků již představuje 41 procent HDP
Jeden ze sejfů ČNB. Ilustrační snímek
Jeden ze sejfů ČNB. Ilustrační snímek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zahraniční dluh České republiky ke konci letošního třetího čtvrtletí vzrostl na 1,513 bilionu korun.

Znamená to, že suma závazků se stanovenou lhůtou splatnosti nyní představuje 41 procent hrubého domácího produktu.

Uvedla to dnes v pravidelné statistice Česká národní banka. Z jejich dat vyplývá, že dluh meziročně stoupl o 225,4 miliardy korun.

Na růstu zahraničního zadlužení se ve třetím čtvrtletí podílely všechny sektory ekonomiky, nejvíce podnikový sektor. Hlavními důvody byly emise dluhopisů tuzemských podniků na zahraničních trzích a úvěrové vztahy tuzemských podniků se zahraničními mateřskými firmami. Podíl podnikového sektoru na celkovém zahraničním dluhu činil 47,3 procenta.

"Celkově sice dluh ČR narůstá, avšak s ohledem na exportní výkonnost země i v poměru k HDP nepředstavuje pro českou ekonomiku problém. Navíc ve srovnání s okolními zeměmi má ČR nadále dluh nejnižší," uvedl pro České noviny analytik ČSOB Petr Dufek.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy