Praha - Co v současnosti ohrožuje českou ekonomiku a co by se stalo v případě, že by se krize ještě zhoršila? I na to se pokusila odpovědět Zpráva o finanční stabilitě 2008/2009, kterou v úterý zveřejnila Česká národní banka (ČNB).
Hlavní riziko pro další vývoj české ekonomiky v následujících dvou letech představuje případné prohloubení recese v Evropě. Ta by se v Česku mohla projevit výrazným poklesem exportu a průmyslové výroby.
Nepříznivý vývoj by podle pesimistického scénáře v konečném důsledku způsobil nárůst nezaměstnanosti a propad disponibilních příjmů domácností.
Zhoršení kvality úvěrů
Český bankovní sektor by mohl čelit riziku zhoršování kvality úvěrů a nárůstu nesplácených úvěrů.
Nárůst platební neschopnosti
Výraznému zpřísnění finančních podmínek by v případě zhoršení ekonomické situace podle centrální banky čelily také domácí podniky, které by se potýkaly se zvýšenou mírou insolvence a růstem rizikových marží u úvěrů.
Případná vlna podnikových bankrotů by pak mohla zapříčinit rostoucí úvěrové ztráty finančních institucí. Vlivem přebytečných kapacit v evropském průmyslu by zároveň klesly ceny průmyslových výrobců, upozorňuje ČNB.
Růst nezaměstnanosti a omezení příjmů
Pesimistický scénář ČNB popisuje také možné dopady na růst nezaměstnanosti a omezení příjmů domácností. "To by dále snížilo kupní sílu domácností a omezilo jejich schopnost splácet hypoteční a spotřební úvěry, čímž by se úvěrové ztráty bank dále prohloubily," uvádí zpráva centrální banky.
Pokles cen bytů
České domácnosti by nemusely mít na splácení hypoték, a to se může projevit v následném poklesu cen nemovitostí určených k bydlení.