Praha - Čistý zisk energetické společnosti ČEZ za tři čtvrtletí letošního roku meziročně klesl o 3,7 procenta na 31,7 miliardy korun. Tržby se meziročně snížily o 0,3 procenta na 161,9 miliardy korun.
Hlavním důvodem poklesu byly odpisy aktiv kvůli regulacím evropského energetického sektoru a související snižování velkoobchodních cen elektřiny. Ze stejného důvodu Skupina ČEZ také snížila celoroční výhled čistého zisku na 35 miliard korun z předchozích 37,5 miliardy.
„Výsledky ČEZu považujeme za negativní a očekáváme, že titul (na burze) dnes odevzdá část dříve nasbíraných zisků,“ zhodnotil dnešní čísla Tomáš Sýkora, analytik Patria Direct. Připomněl nicméně, že odpisy jsou ve své podstatě jen účetní operací a nemají tak žádný reálný vliv na cash flow.
Trh očekával, že čistý zisk ČEZu za první tři čtvrtletí poroste o čtyři procenta. Akcie na pražské burze reaguje na zprávu takřka tříprocentním propadem.
"Očekávané celoroční výsledky hospodaření ČEZ odrážejí současný stav energetiky v Evropě. Fakt, že na naše výsledky tato krize doléhá později a výrazně méně než na naše evropské konkurenty, reflektuje zejména naši úspěšnou strategii předprodejů elektřiny na roky dopředu a důraz na vnitřní úspory," uvedl generální ředitel Daniel Beneš. ČEZ si podle něj jako jedna z mála energetických firem dokázal udržet přiměřenou míru zadlužení.
Provozní zisk před odpisy (EBITDA) za tři čtvrtletí meziročně klesl o 0,4 procenta na 64,3 miliardy korun. "Očekávané provozní výsledky za celý rok Skupina ČEZ nemění, ukazatel EBITDA předpokládá ve výši 81 miliard korun," uvedl mluvčí ČEZu Ladislav Kříž.
49,4 terawatthodin
ČEZ očekává, že za druhé pololetí odepíše aktiva zhruba za 8 miliard korun, přičemž za samotné třetí čtvrtletí již odepsal 4,8 miliardy korun, konkrétně z aktiv společnosti v Rumunsku a Bulharsku. Firma zároveň připomněla, že opravné položky k dlouhodobým energetickým aktivům tvoří v posledních letech všechny velké energetické firmy v Evropě.
„Od roku 2010 do června 2013 každá ze společností RWE, Enel, Vattenfall a E.On vytvořila dočasné opravné položky či odepsala goodwill ve výši 90 až 200 mld. Kč, tj. 3 až 15 % stálých aktiv těchto společností. U ČEZ je to včetně očekávání za druhé pololetí 2013 celkem 2,5 % stálých aktiv Skupiny ČEZ,“ uvedl mluvčí společnost Ladislav Kříž.
Výroba elektřiny do konce září se meziročně snížila o čtyři procenta na 49,4 terawatthodin. Prodej elektřiny koncovým zákazníkům klesl o 12 procent, u plynu se naopak zvýšil o sedm procent.
ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. S akciemi ČEZ se obchoduje na pražské burze, v pondělí jejich cena končila na 563,50 koruny za akcii.
ČEZ kromě hospodářských výsledků zveřejnil také počet zákazníků, které se za necelý měsíc podařilo získat jeho virtuálnímu operátorovi. Od poloviny října získal 13 tisíc klientů (podrobnosti).