ČEZ je ve sporu s majiteli hydroelektráren, platí málo

mah
2. 11. 2008 13:52
Majitelé vodních elektráren dávají přednost E.ON
Vodní elektrárna v Třeštině
Vodní elektrárna v Třeštině | Foto: Ministerstvo kultury

Brno - Přilepšit si finančně prodejem zelené energie? Jde to, ale ne když energii kupuje státní ČEZ.

Majitelé 150 vodních elektráren se tak rozhodli, že budou raději energii dodávat společnosti E.ON. A to se ČEZu nezamlouvá, přestože nabízí méně. 
 
Spor se rozpoutal poté, co začal platit nový zákon. V něm byl stanoven prodej energie v režimu zeleného bonusu. Majitelé elektráren neprodávají energii za ceny určené Regulačním úřadem, ale za ceny, které si dohodnou s distributorem, jenž od nich elektrickou energii odebírá.

Zákon navíc umožňuje majitelům vybrat si, kterému distributorovi prodají svoji energii. ČEZ vykupuje 1kWh zelené energie za 1,2 korun. Jeho konkurent na trhu společnost E.ON. za 1,47 korun.

Kdo dá víc

„Pokud majitel hydroelektárny dodává do sítě 100 kWh, dostane i od společnosti E.ON 1,2 korun. Asociace hydroenergetiků sdružuje 150 majitelů hydroelektráren, a byli jsme tak schopni nabídnout množství energie řádově v milionech kWh. Proto E.ON přišel s vyšší cenu," vysvětluje Jan Adam, předseda Asociace hydroenergetiků České republiky.

To vyvolalo ostrou přestřelku, podle Adama zástupci společnosti ČEZ označili postup majitelů vodních elektráren za lumpárnu.

ČEZ ale nyní tvrdí, že mu postup majitelů elektráren nevadí. „Příchodem nebo odchodem dodavatele elektřiny nic neztrácíme ani nezískáváme," řekl Martin Schreier ze společnosti ČEZ.

Že vztahy majitelů malých vodních elektráren a ČEZu nejsou optimální, dokazuje i zpoplatnění jalového proudu. Jde o proud, který je potřebný pro výrobu energie a dříve jej malovýrobci elektrárenské firmě platit nemuseli. Nyní už jej ČEZ zpoplatnil.

Bojují za výrobce

Asociace v současnosti jedná se společností E.ON o cenách na příští rok a nevylučuje, že dojde k jejich navýšení. ČEZ k tomuto kroku nechystá.  „Obecně platí, že distributor nemá z výkupu nebo nevýkupu vůbec žádný profit," dodal Schreier.

Podmínky podle majitelů vodních elektráren se na trhu stále zhoršují. „Nůžky se mezi výrobcem a konečným odběratelem stále více rozevírají," uvedl Adam.

Zatímco v devadesátých letech platil odběratel 50 haléřu za 1kWh, výrobce rovněž dostával 50 haleřů. Dnes při ceně okolo 3 korun za 1kWh dostává výrobce 1,2 korun za 1kWh. 

 

Právě se děje

Další zprávy