České větrníky drtí v účinnosti světového lídra Německo

Tomáš Fránek
20. 5. 2008 11:30
Výroba elektřiny ve větrných elektrárnách prudce roste
Foto: Simona Holecová

Brno - Množství elektřiny vyrobené v tuzemských větrných elektrárnách velmi rychle roste.

Za první čtvrtletí se tak podle statistických dat Energetického regulačního úřadu letošního roku množství elektřiny vyrobené ve větrných elektrárnách v Česku meziročně zvýšilo o 115 procent.

Od ledna do konce března letošního roku vyrobily větrné elektrárny 77 GWh, zatímco v loňském roce to bylo ve stejném období pouhých 35 GWh.

Větrný park
Větrný park | Foto: ČEZ
Čtěte také:
Větrné elektrárny musely ustoupit. Zastavil je orel

Tisíce domácností

Pokračuje tak výrazný nárůst výroby ve větrnících, vloni vzrostla produkce o 150 procent. Vyrobených více než 125 tisíc megawatthodin by v přepočtu pokrylo spotřebu 36 tisíc domácností, což přibližně odpovídá velikosti Havířova.

Větrníky v Česku díky moderním technologiím navíc zvyšují svoji účinnost. "Výsledky z posledních měsíců ukazují, že se Česká republika řadí mezi evropské země s nejlepší využitelností větru," uvedl Michal Janeček, předseda České společnosti pro větrnou energii.

Foto: Aktuálně.cz

Podle něj české větrníky už ve využitelnosti větru předstihly účinnost větrníků v Německu, které je světovým lídrem ve využití větrné energie.

"Ve využitelnosti větrných elektráren blížící se úrovni téměř 26 procent předháníme i světového lídra v této oblasti - Německo. Nejnovější větrné stroje dosahují v podmínkách České republiky až 36 procent využitelnosti," uvedl Janeček.

Větrné elektrárny pracují na dvou desítkách lokalit. Jejich celkový instalovaný výkon se během posledního roku zvýšil na 133 MW. Na prvním místě je Ústecký kraj, kde se podle Energetického regulačního úřadu nachází kolem 30 procent veškerého instalovaného výkonu tuzemských větrných elektráren.

Rychlý růst provázejí spory

Odborníci předpokládají, že výrazný nárůst výroby elektřiny z větrných elektráren bude v nejbližších letech pokračovat, tempo by se mělo ještě zrychlit.

Do výstavby nových větrných elektráren totiž půjdou miliardy korun. Do roku 2020 jenom ČEZ chce investovat do rozvoje větrných elektráren na dvacet miliard korun, nové projekty připravují také investoři z Německa a Rakouska.

Odpůrci výstavby stovek nových větrníků ale kritizují, že se elektrárny staví i na místech, kde nefouká. A větrníky podle nich k horšímu výrazně mění krajinu.

A úřady se už brání. Větrné elektrárny tak nebudou na kopci poblíž slavkovského bojiště. Projekt za 160 milionů korun nedostal  po třech letech debat a správních řízení stavební povolení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy