Černá listina obsahuje 300 nebezpečných aerolinek

Ekonomika Ekonomika
26. 11. 2010 13:07
Listinu musí mít vystavenu všichni prodejci letenek
Ve vlastním zájmu je lépe nevyužívat služeb aerolinek na černé listině
Ve vlastním zájmu je lépe nevyužívat služeb aerolinek na černé listině | Foto: Reuters

Praha - Převážně z Afriky, Filipín či Indonésie pocházejí letečtí dopravci, jejichž jména jsou uvedena na poslední Černé listině leteckých přepravců. Ta obsahuje letecké společnosti, které nesplňují bezpečnostní standarty zemí EU a hrozí tak zvýšené nebezpečí havárie. Tyto letecké společnosti mají zákaz působení na území EU. V jiných částech světa však běžně létají.

Aktuální seznam je uveden například na internetových stránkách Asociace cestovních kanceláří a agentur (accka.cz).

Černou listinu (Black list) vytvořila Evropská unie na základě Nařízení EU č.2111/05, důvodem byla především tragická havárie egyptské letecké společnosti Flash air z roku 2004, kdy všech 148 francouzkých turistů zahynulo při letu z dovolené z egyptského letoviska Sharm al Sheik do Francie. 

Poprvé byla tato Černá listina ( Black list) zveřejněna v březnu roku 2006 a současná verze je již čtrnáctou aktualizací.

Listina musí viset u prodejců letenek

Každý prodejce letenek v EU, tedy i v České republice, musí mít tuto Černou listinu vystavenou na viditelném místě v kanceláři popř. na webu, aby do ní mohl klient kdykoliv nahlédnout.

Nově zařazeni byli na černou listinu všichni letečtí převpravci v Afghánistánu a také společnost Mauritania Airways. Důvodem jsou bezpečnostní nedostatky zjištěné v systému dohledu nad civilním letectvím a u těchto dopravců.

Naopak devět provozovatelů z Kazachstánu bylo ze seznamu odstraněno .

Kromě toho seznam obsahuje také deset leteckých dopravců, jejichž provoz v EU je povolen za určitých omezení a podmínek. Jedná se o Air Astana z Kazachstánu, Air Koryo z Korejské lidově demokratické republiky, Airlift International z Ghany, Air Service Comores, Afrijet, Gabon Airlines a SN2AG z Gabonu, Iran Air, TAAG Angolan Airlines a Ukrainian Mediterranean Airlines s osvědčením Ukrajiny.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy