Letiště Praha a ČSA se spojí v jediný holding

Veronika Skálová Veronika Skálová
24. 11. 2010 14:10
O spojení rozhodla vláda, jde o další krok v restrukturalizaci ČSA

Praha - Ziskové Letiště Praha a v minulosti ztrátové České aerolinie po tvrdé ozdravné kúře se spojí v jediném holdingu. Oznámilo to ministerstvo financí s tím, že vytvoření akciové společnosti Český aeroholding dnes schválila vláda.

"Uvedený krok je další úrovní holdingového uspořádání, které již v rámci vládou schválené restrukturalizace několik měsíců realizují České aerolinie. Jde o samofinancovaný projekt s dlouhodobým přínosem do veřejných rozpočtů a pozitivním vlivem na českou ekonomiku," uvedl k tomu mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Mluvčí aerolinek k rozhodnutí vlády pouze uvedla, že ČSA tento krok vítá, podrobnosti uvede ve čtvrtek na tiskové konferenci.

Ozdravná kúra ČSA i vytvoření nového holdingu by mělo skončit do konce roku 2012. Spojení obou firem musí ještě posvětit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Letiště Praha v loňském roce dosáhlo zisku před zdaněním 1, 064 miliardy korun, České aerolinie vykázaly ztrátu 3,75 miliardy korun. Obě společnosti mají už rok stejného ředitele - Miroslava Dvořáka, který ve vedení letecké společnosti vystřídal Radomíra Lašáka.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy