Ceny v EU rostly o 2,3 procenta stejně jako v říjnu

Veronika Skálová Veronika Skálová
16. 12. 2010 11:56
Stejná inflace zůstala i v eurozóně.
Největší podíl na růstu cen v eurozóně měla doprava. Ilustrační foto.
Největší podíl na růstu cen v eurozóně měla doprava. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Kořínek

Brusel - Inflace v Evropské unii i v eurozóně se v listopadu ustálila na říjnových hodnotách. V celé sedmadvacítce v meziročním srovnání rostly ceny o 2,3 procenta, v zemích platících eurem o 1,9 procenta.

V porovnání října a listopadu se ceny mírně zvýšily, v eurozóně o 0,1 procenta, v celé Unii o 0,2 procenta. Údaje zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

"Za meziměsíční stagnací spotřebitelských cen v eurozóně lze spatřovat zejména stále slabé hospodářské oživení, které neumožňuje společnostem převést vyšší ceny energií na spotřebitele. Lze očekávat, že ECB bude pokračovat v odkupování státních dluhopisů fiskálně slabších zemí eurozóny," uvedl analytik Fio banky Robin Koklar.

Zápornou inflaci, takzvanou deflaci, vykázalo v listopadu pouze Irsko, kde se ceny snížily o 0,8 procenta, nejnižší meziroční míra inflace byla v na Slovensku, kde rostly ceny o 1 procento a v Holandsku, kde se zvýšily o 1,4 procenta.

Opačný konec žebříčku obsadilo Rumunsko s inflací 7,7 procenta, Estonsko s inflací 5 procent a Řecko s 4,8 procenty. V Česku se podle Eurostatu zvýšily ceny o 1,9 procenta.

Míra inflace stoupla v listopadu v deseti členských státech, v pěti si udržela říjnovou úroveň a ve dvanácti zemích se snížila.

V eurozóně měly na inflaci největší podíl doprava, kde se náklady zvýšily o 3,8 procenta, alkohol a tabák s růstem cen o 3,4 procenta a bydlení s růstem 3,3 procenta.


 

Právě se děje

před 16 minutami

Kadeřábek přihrál na gól Hoffenheimu při remíze ve Wolfsburgu

Český fotbalový reprezentant Pavel Kadeřábek se v dohrávce 5. bundesligového kola podílel na gólu Hoffenheimu, jenž remizoval 1:1 ve Wolfsburgu. Domácí zůstali v sezoně neporaženi, ale nevyužili šanci posunout se na třetí místo tabulky.

Kadeřábek asistoval u vedoucí trefy Hoffenheimu už v 6. minutě. Dlouhým centrem ho v rohu pokutového území našel Benjamin Hübner a český fotbalista hlavičkou nabil Sebastianu Rudymu na krásný volej. Domácí vyrovnali o půl hodiny později po hezké kombinační akci na levém křídle, kterou zakončil prudkou střelou z úhlu Admir Mehmedi.

Wolfsburg je po třetí remíze za sebou s devíti body v tabulce osmý, Hoffenheimu patří jedenáctá pozice.

před 1 hodinou

Boeing vyplatí odškodné rodinám obětí dvou nehod stroje 737 MAX

Americký výrobce letecké techniky Boeing odškodní rodiny 346 lidí, kteří zahynuli při haváriích dvou letadel typu 737 MAX v Etiopii a Indonésii. Poškozeným vyplatí 144 500 dolarů (3,4 milionu korun), uvedla dnes společnost v prohlášení.

Padesátimilionový fond, který vznikl letos v červenci a z něhož chce Boeing pozůstalé vyplatit, začne okamžitě přijímat žádosti od pozůstalých. Částka bude uvolněna nezávisle na žalobách, kterým firma kvůli haváriím čelí. Odškodnění si rodiny mohou nárokovat do konce listopadu.

Letecká společnost také v červenci prohlásila, že hodlá vyhradit dalších 50 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) na podporu vzdělávání a hospodářství v obou zemích, kde k nehodám došlo.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines spadl letos v březnu šest minut po startu z letiště zhruba 60 kilometrů od etiopské metropole Addis Abeba. Při nehodě zemřelo všech 157 lidí na palubě. Oběťmi byli lidé z 35 zemí, včetně čtyř Slováků.

Stejný stroj měl nehodu už loni v říjnu, kdy se letadlo nízkonákladové společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě zřítilo po startu z letiště v Jakartě. Ani tehdy neštěstí nikdo nepřežil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy