Ceny elektřiny pro rok 2012: Zdražení nakonec jen mírné

ČTK ČTK
21. 12. 2011 12:57
Mezi nejlevnější dodavatele patří Amper Market, Europe Easy Energy a Bohemia Energy
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Nakonec jen o necelá dvě procenta by měla příští rok zdražit elektřina v Česku. Podle průzkumu magazínu CenyEnergie bude průměrný nárůst 1,7 procenta a některé domácnosti se dokonce dočkají zlevnění účtů za elektřinu.

Energetický regulační úřad přitom již dříve uvedl, že cena elektřiny by příští rok měla vzrůst v průměru o 3,4 procenta. Podle magazínu CenyEnergie ale dosavadní analýzy pracovaly pouze s ceníky dominantních dodavatelů, zatímco magazín srovnal nabídku všech 17 dodavatelů elektřiny na českém trhu.

Porovnání nových ceníků všech společností, které v tuzemsku nabízejí dodávky elektřiny, ukazuje, že mezi nejlevnější dodavatele pro rok 2012 patří společnosti Amper Market, Europe Easy Energy, Bohemia Energy, ČEZ s produktem eTarif, X Energie, United Energy Trading a Elimon, uvedl magazín.

Při přechodu k jinímu dodavateli lze ušetřit tisíce

Pokud si zákazník špatně vybere svého dodavatele elektřiny, může na tom prodělat až 12  procent, uvádí magazín. Tolik totiž činí rozdíl mezi nejlevnějším a nejdražším dodavatelem.

Právě ty domácnosti, které přejdou k levnějšímu dodavateli, mohou příští rok ušetřit. "Změnou dodavatele elektřiny můžete ušetřit zhruba deset procent, což při vyšší spotřebě činí i několik tisíc korun ročně," uvedl šéfredaktor magazínu Jan Morkes.

Například při roční spotřebě 2500 kWh jde o úsporu 1529 Kč, při spotřebě 24 400 kWh to může být až 8268 Kč, dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy