BP musí prodávat majetek. Havárie dosud stála 3,5 mld

Ekonomika Ekonomika
12. 7. 2010 13:24
Žádostí o náhradu škod již energetický komplex eviduje přes sto tisíc
Foto: Reuters

Londýn - Britský koncern BP zatím stále netuší, kolik peněz bude muse zaplatit za odstranění následků ropné havárie a odškodnění postižených v Mexickém zálivu, přesto si chce vytvořit peněžní polštář pro tyto účely.

Zatím ho náklady na odstranění následků havárie ropné plošiny přišly na 3,5 miliardy dolarů (více než 70 miliard Kč).Firma  uvedla, že do soboty obdržela již přes sto tisíc žádostí o zaplacení škod a 52 000 plateb už provedla. Celkově za náhrady škod BP vyplatila skoro 165 milionů dolarů.

Akcie zpevňují

Právě díky oznámené zprávě, že se firma chystá prodat část majetku, ale akcie o sedm procent zpevnily. Krátce před polednem na burze v Londýně akcie BP vykazovaly růst o 7,1 procenta na 390,80 pence. Už se tak výrazně odpoutaly od letošního dna 296 pencí, na němž se ocitly koncem června.

V  době před 20. dubnem, kdy explodovala ropná plošina Deepwater Horizon a začaly nynější potíže firmy, se ale kurz pohyboval kolem 655 pencí.

 

Právě se děje

teď

Ministerstvo životního prostředí odmítá kritiku, že fond nepočítá se stavbou solárů na brownfieldech

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) odmítá kritiku připravovaného Modernizačního fondu (MdF), ve kterém mají být pro českou energetiku z prodeje emisních povolenek k dispozici desítky miliard korun. Pondělní upozornění Svazu moderní energetiky, že peníze z fondu zřejmě nebude možné použít na stavbu solárních elektráren na brownfieldech a v průmyslově znečištěných lokalitách, podle MŽP není pravdivé a fond s tím počítá, sdělil resort.

Svaz moderní energetiky na to reagoval slovy, že i přes to, co říká nyní ministerstvo, je v materiálu doslovně uvedeno, že se na těchto plochách stavět nebude. 

Zdroj: ČTK
před 7 minutami

Při explozích bomb na tržišti v Afghánistánu zemřlo 14 lidí

Dva výbuchy na tržišti v afghánské provincii Bámján zabily nejméně 14 lidí a dalších 45 zranily. Informovala o tom s odvoláním na místní policii agentura Reuters. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Nálož vybuchla před hlavní tržnicí ve městě Bámján ve středním Afghánistánu. Mezi oběťmi jsou dva dopravní policisté, zbytek jsou civilisté, řekl šéf provinční policie Zabardast Safaj. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. Hnutí Tálibán uvedlo, že za výbuchy nestojí.

Další zprávy