Šéf BP po tvrdé kritice vzdal řízení operace "ropa"

Zahraničí Zahraničí
19. 6. 2010 12:25
Záchranné práce v Mexickém zálivu po něm přebírá jeho podřízený
Tony Hayward, CEO společnosti BP, před americkým Kongresem
Tony Hayward, CEO společnosti BP, před americkým Kongresem | Foto: Reuters

Washington/Lodnýn - Šéf koncernu BP, který vlastní poškozený vrt v Mexickém zálivu, neustál drtivou kritiku.

V pátek jej členové amerického Kongresu tvrdě odsoudili za liknavost a podcenění situace. Krátce poté Tony Hayward oznámil, že se stahuje z řízení záchrannných operací.

Jak uvedla agentura Retuers, hlavním manažerem pro likvidaci ropné skvrny se stane jeho podřízený Robert Dudley.

Hayward do oblasti odcestoval bezprostředně po té, co se nehoda na plošině Deepwater Horizon odehrála. "Vedl všechny operace, kterými jsme se pokoušeli unikající ropu na dně moře zastavit. Všichni jsme věřili, že pod jeho vedením problém zvládneme a vše se vrátí do původního stavu," podivil se nad rozhodnutím zástupce BP Carl-Henric Svanberg.

Kongresmeni v pátek až na výjimky Haywarda nešetřili. Firma se podle nich nepostarala o dostatečnou bezpečnost vrtu a extrémně riskovala, jen aby si nesnížila zisky.

"Šetřili jste, kde to šlo, a nyní platí celé pobřeží Mexického zálivu," uvedl například šéf sněmovního výboru pro energii a obchod, kalifornský demokrat Henry Waxman. Chování BP před havárií pak označil za samolibé. Podle něj byla firma hluchá k hrozbám a projevila "stejnou netečnost k riziku, jaká způsobila kolaps Wall Streetu".


 

Právě se děje

Další zprávy