Angažmá Wall Streetu v Řecku, banky chtěly ukrýt dluhy

Tomáš Fránek
15. 2. 2010 10:55
Ještě v listopadu 2009 měli bankéři nabízet řecké vládě nové účetní triky
Foto: Reuters

New York - Američtí bankéři, jejichž počínání  způsobilo počátek celosvětové hospodářské krize, čelí další kritické situaci.

Bankéři několika amerických bank totiž měli pomáhat řecké vládě krýt skutečnou výši jeho veřejného dluhu. Pro řecké politiky měli podle deníku New York Times připravovat nestandardní obchody.

Řecko tak mělo podle deníku získat díky speciálním účetním operacím peníze bez toho, že by v účetnictví země vznikl dluh. Podle deníku New York Times jenom banka Goldman Sachs měla zemi pomoci ukrýt dluhy za miliardy dolarů.

Dluhy za peníze z hazardu

Výměnou za tyto půjčky či odklad splatnosti měli bankéři od Řecka požadovat například práva na budoucí příjmy státu z hazardu nebo z letištních poplatků.

Nabídku speciálních operací měla Řecku nabízet také banka JP Morgan. A poslední nabídky účetních triků přišly z amerických bank do Řecka ještě v listopadu 2009.

Mluvčí řeckého ministerstva financí sice uvedl, že se setkali s řadou zástupců bank, žádnou nabídku ale nevyužili. "Veškeré dluhové financování provádíme ve snaze o transparentnost," řekl. Banky JP Morgan ani Goldman Sachs se k problému nevyjádřily.

Dnes znovu jednají evropští politici o pomoci Řecku. A právě přesné údaje o ekonomickém vývoji země jsou podle ekonomů velmi podstatné.

Ekonomické indikátory Řecka je proto třeba pozorně sledovat a je nutné nad nimi zvýšit dohled. Řekl to prezident Evropské centrální banky (ECB) Jean-Claude Trachet.

Nelžete nám

Řecko se podle něj v minulosti odchýlilo od trajektorie a pokud se má teď vypořádat s problémy, bez zavedení zvláštních opatření to nepůjde.

"Celé Řecko si musí uvědomit, že musí napravit trajektorii, z které se odchýlilo," podotkl Trichet ve vysílání francouzské televizní stanice LCI. "Evropské země požadují, aby Řecko přijalo nezbytná zvláštní opatření, aby byl jejich revitalizační plán věrohodný," dodal Trichet.

Řecko se zavázalo, že letos sníží schodek státního rozpočtu nejméně o čtyři procenta hrubého domácího produktu z loňských 12,7 procenta HDP. Do roku 2012 by se přitom řecký deficit měl dostat pod tři procenta HDP, tedy pod povolenou hranici v Evropské unii.

Proti počínání Řecka se už navíc zvedá vlna odporu v některých zemích. Například Němci by podle průzkumu deníku Bild byli proto, aby Řecko bylo vyloučeno z eurozóny. Více než dvě třetiny Němců jsou proti tomu, aby ostatní členské země do Atén posílaly miliardy eur finanční pomoci.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 44 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 53 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy