Praha - Česká republika letos údajně zablokovala pokus Íránu o nákup technologií za 1,5 miliardy korun, které je potenciálně možné využít pro obohacení jaderného materiálu. Informaci ve čtvrtek přinesla agentura Reuters.
Írán se podle výroční zprávy expertního panelu pro íránské sankce Rady bezpečnosti OSN pokusil v lednu v Česku nakoupit kompresory společnosti Howden ČKD Compressors pro kompresorovou stanici zapojenou do přepravy plynu. Experti ovšem zjistili, že tyto stroje lze využít také k jaderné výrobě.
"Takové kompresory mohou být využity k obohacování uranu přímo z kaskád centrifug," potvrdil Reuters bývalý zástupce generálního tajemníka Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) Olli Heinonen. "Jsou obzvláště užitečné pro práci s uranem obohaceným o více než 20 procent," dodal. Teherán nicméně v roce 2013 obohacování uranu na 20 procent zastavil.
Heinonen zároveň upozornil, že k přesnému vyhodnocení situace je nutné znát detailní specifikaci strojů, o které měl Írán zájem.
Nedokončený obchod, který by jinak znamenal porušení sankcí OSN, vzbudil podezření kvůli předložení falešných dokumentů ze strany íránského zájemce a české úřady ho zablokovaly.
Přesnou specifikaci kompresorů ovšem úřady nesdělily a nepotvrdily ani záměr nevydařeného obchodu.
Ministerstvo zahraničních věcí ČR se k transakci odmítá vyjadřovat. "Žádné bližší informace k ní nemáme," uvedl pro Aktuálně.cz David Frous z tiskového odboru ministerstva. K zablokovanému obchodu se nevyjádřily ani strojírny Howden ČKD Compressors. "V tuto chvíli Vám žádné informace poskytnout nemůžeme. Jediným subjektem oprávněným se k dané záležitosti momentálně vyjádřit je společnost Colfax," uvedla na dotaz redakce tisková mluvčí Howden ČKD Compressors Jana Vavrečková. ČKD Group prodala Howden ČKD Compressors americké společnosti Colfax v roce 2013.
Agentura Reuters nicméně připomněla, že nic nenasvědčuje tomu, že by se Howden ČKD Compressors dopustila jakéhokoli nekalého postupu.
Incident by mohl zvýšit obavy Západu, zda lze Teheránu věřit, že bude plnit dohodu, o které nyní jedná se světovými mocnostmi. Tato dohoda by měla omezit možnost zneužití íránského jaderného programu k vojenským účelům výměnou za zrušení sankcí uvalených na Írán kvůli podezření, že se snaží vyrobit vlastní nukleární zbraně.