Češi počítačové hry umí. Podívejte se na nejúspěšnější tituly tuzemských studií

Ondřej Neufus ČTK Ondřej Neufus, ČTK
30. 11. 2019 16:37
Belgický herní festival Meet & Build připomněl světu, že se čeští vývojáři počítačových her řadí mezi světovou elitu. Také podle organizátorů je český herní průmysl vzhledem k velikosti země nebývale úspěšný. Důkazem toho je i nově ohlášený nákup tuzemského studia Beat Games, které koupil Facebook. Aktuálně.cz nyní přináší přehled nejúspěšnějších her z produkce českých herních studií.
Daniel Vávra.
Daniel Vávra. | Foto: Economia

Fenomén Vávra

Daniel Vávra už před více než 15 lety stál u zrodu asi nejúspěšnější hry českého původu, trilogie Mafia. Ta vznikla pod jeho vedením ve firmě Illusion Softworks, první díl se na trhu objevil v roce 2002. Akční hry se prodalo přes dva miliony kopií, hráče zaujala kvalitním příběhem připomínajícím legendárního Kmotra, dabingem i propracovaným prostředím.

Díky úspěchu hry se o brněnskou společnost začala zajímat zahraniční herní studia a začátkem roku 2008 se ocitla v rukou amerického gigantu Take-Two Interactive Software a přejmenovala se na 2K Czech. V roce 2010 přišel druhý a podobně úspěšný díl Mafie, kterého se po celém světě prodalo téměř 3,5 milionu kopií pro počítače i herní konzole. Zatím poslední, třetí díl Mafie přišel na trh v roce 2016 a jeho prodej už v únoru 2017 překonal hranici pěti milionů.

Mafia nebyla prvním i v zahraničí úspěšným titulem Illusion Softworks, už v roce 1999 zaujala jiná akční hra Hidden and Dangerous, inspirovaná působením britské speciální jednotky SAS za druhé světové války. Hry i jejího pokračování z roku 2003 se prodalo přibližně dva miliony kopií. Illusion Softworks se společně se studiem Pterodon (později jej pohltila) podílela i na dalším úspěšném válečném titulu Vietcong, odehrávajícím se za války ve Vietnamu.

 

Právě se děje

Další zprávy