"Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí letošního roku meziročně rostla na tuzemské poměry relativně svižně napříč sektory, ovšem zdaleka ne všude dokázala překonat inflaci. Výrazně se výdělky zvyšovaly například v realitním sektoru, informačních technologiích či v průmyslu, naopak neslavně dopadli zaměstnanci v zemědělství nebo ve stavebnictví," sdělil ČTK hlavní ekonom Cyrrusu Vít Hradil.
"V celé ekonomice průměrná mzda pravděpodobně narostla nominálně zhruba o 7,2 procenta, ovšem po očištění o inflaci si připíšeme již osmý kvartál meziročního poklesu reálných příjmů v řadě, tentokrát o 0,8 procenta," doplnil.
Analytici Komerční banky jsou v odhadu mírně optimističtější. Podle nich nominální mzdy ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 7,5 procenta. Při zohlednění inflace by to znamenalo pokles reálných mezd o 0,6 procenta.
Naopak analytici Raiffeisenbank předpokládají méně dynamický mzdový vývoj. "Průměrná mzda dle naší prognózy nepřesáhla 43.000 korun, což v meziročním srovnání odpovídá nominálnímu růstu o 6,5 procenta," uvedli. V reálném vyjádření by tak mzdy klesly o 1,4 procenta.
"Vzhledem k pomalejší než původně očekávané nominální dynamice mezd pak patrně bude reálný pokles zaznamenán i ve čtvrtém čtvrtletí 2023 a první reálný meziroční růst české domácnosti zaznamenají až začátkem příštího roku, spolu s rychlejším očekávaným poklesem inflace," doplnili odborníci Raiffeisenbank.
Podle analytiků Komerční banky by ve čtvrtém čtvrtletí měly reálné mzdy meziročně stagnovat. V prvním kvartálu příštího roku potom očekávají jejich růst o 5,2 procenta.
Průměrná mzda ve druhém čtvrtletí dosáhla 43.193 korun. Nominálně vzrostla o 7,7 procenta, ale reálně klesla o 3,1 procenta. Obecně platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián, tedy prostřední hodnota mezd, vzrostl ve druhém čtvrtletí proti stejnému období předchozího roku o 7,8 procenta na 36.816 korun. Nejvyšší mzdy byly v Praze, nejnižší v Karlovarském kraji.