Češi mu vděčí za korunu. Uplynulo 100 let od atentátu na Aloise Rašína

Kateřina Hovorková Dan Poláček Kateřina Hovorková, Dan Poláček
7. 1. 2023 11:49
Stalo se to 5. ledna 1923. První československý ministr financí Alois Rašín vyšel ráno z bytu v pražské Žitné ulici. Zamířil k ministerskému automobilu, do kterého už nenastoupil. Zasáhla ho kulka ze zbraně mladého atentátníka. Několik týdnů Rašín bojoval v nemocnici o život, 18. února boj prohrál. Přísnému politikovi vděčí Češi za to, že se koruna stala jednou z nejstabilnějších měn v Evropě.
Pamětní deska na domě v Žitné ulici č. p. 562 v Praze, kde bydlel Alois Rašín a před nímž byl postřelen atentátníkem Josefem Šoupalem 5. 1. 1923. Snímek z roku 2009.
Pamětní deska na domě v Žitné ulici č. p. 562 v Praze, kde bydlel Alois Rašín a před nímž byl postřelen atentátníkem Josefem Šoupalem 5. 1. 1923. Snímek z roku 2009. | Foto: Aktuálně.cz / Luděk Kovář – [email protected] / Wikipedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license.

Alois Rašín prosazoval tři hlavní myšlenky:

  • pracuj a šetři (toto heslo sám pečlivě dodržoval, údajně chodil v záplatovaných šatech, nenavštěvoval příliš kulturní akce, restaurace, říkalo se mu skrblík)
  • blaho republiky budiž zákonem nejvyšším
  • za službu vlasti se neplatí (tím si popudil mnoho vojáků, kteří očekávali odměnu za svou historickou roli ve válce)

V domě v Žitné, na kterém je nyní umístěna pamětní deska, žil se svou ženou Karlou. Zajímavostí je, že to byla sestra známého sérologa a neurologa Jana Janského, objevitele čtyř základních krevních skupin.

Rašínovi měli syna Ladislava, který se stal také právníkem a politikem. Po německé okupaci a vyhlášení protektorátu Čechy a Morava se zapojil do odbojové činnosti. Později byl zatčen gestapem. Konce války se nedožil. 

 

Právě se děje

Další zprávy