Češi mu vděčí za korunu. Uplynulo 100 let od atentátu na Aloise Rašína

Kateřina Hovorková Dan Poláček Kateřina Hovorková, Dan Poláček
7. 1. 2023 11:49
Stalo se to 5. ledna 1923. První československý ministr financí Alois Rašín vyšel ráno z bytu v pražské Žitné ulici. Zamířil k ministerskému automobilu, do kterého už nenastoupil. Zasáhla ho kulka ze zbraně mladého atentátníka. Několik týdnů Rašín bojoval v nemocnici o život, 18. února boj prohrál. Přísnému politikovi vděčí Češi za to, že se koruna stala jednou z nejstabilnějších měn v Evropě.
Záběr na další pamětní desku na domě v Žitné ulici č. p. 562 v Praze, kde bydlel Alois Rašín a před nímž byl postřelen atentátníkem Josefem Šoupalem 5. 1. 1923.
Záběr na další pamětní desku na domě v Žitné ulici č. p. 562 v Praze, kde bydlel Alois Rašín a před nímž byl postřelen atentátníkem Josefem Šoupalem 5. 1. 1923. | Foto: Aktuálně.cz / Luděk Kovář – [email protected] / Wikipedia / Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, 2.5 Generic, 2.0 Generic and 1.0 Generic license.

Jak ve starší reportáži pro Radiožurnál prozrazuje pravnučka Aloise Rašína Karolina Breitenmoser-Stransky, pradědeček Alois ani jeho syn Ladislav nesměli mít v 50. letech hrob.

"V domě v Žitné byla kaple, kterou tu měla Karla Rašínová a udržovala tam po nich věci. V roce 1948 se ale musela zlikvidovat a moje babička se ocitla se dvěma urnami. Nevěděla, co s nimi, tak je měla v ložnici," líčí Karolina Breitenmoser-Stransky.

Až v 80. letech mohla manželka Ladislava Rašína uložit urny do rodinné hrobky na hřbitově v pražských Dejvicích. Jméno Rašínů ale mohli nechat na hrobku napsat až po pádu totalitního komunistického režimu v 90. letech.

 

Právě se děje

Další zprávy