Zkontrolujte si peněženku. ČNB stahuje bankovky s úzkým proužkem, přestanou platit

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 7. 2021 14:25
Česká národní banka rozhodla, že od července příští roku skončí platnost starších bankovek nominálních hodnot 100, 200, 500, 1000 a 2000 korun z let 1995 až 1999. Stahuje je z oběhu. Jak poznáte, kterých peněz je dobré se co nejdříve zbavit?
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Důvodem, proč Česká národní banka (ČNB) bankovky stahuje, je to, že chce mít v oběhu pouze jeden jejich vzor. "To nejen že urychlí strojové zpracování bankovek, ale přinese i významné zjednodušení pro obyvatele Česka a zahraniční návštěvníky. Po dlouhé době budou mít bankovky běžně používaných nominálů jen jeden platný vzor, a sníží se tak nejistota či obavy z toho, zda jsou starší vzory bankovek platné a nejedná se například o padělek," uvedl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek. 

Starší vzory banka kontinuálně vyřazuje z oběhu v rámci kontroly hotovosti při jejím zpracování. "Po příštích dvanáct měsíců bych všem lidem doporučil platit bankovkami staršího typu, v ČNB budou postupně nahrazovány novými," dodal Dědek.

Stahované starší vzory bankovek jsou od těch, které mají od druhé poloviny roku 2022 nadále zůstat v oběhu, nejsnáze rozpoznatelné šířkou stříbřitého proužku - ochranného prvku, který vertikálně protíná bankovku.

Tento proužek je u stahovaných bankovek úzký a jeho barva se při naklopení nemění. Nejnovější vzory bankovek mají proužek širší a při naklopení mění barvu z hnědofialové na zelenou. Jednotlivé vzory od sebe dále odlišuje letopočet vyobrazený na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky.

Od 1. července 2022 tedy už nebude možné platit v obchodech a za služby stokorunou vzorů 1995 a 1997, dvousetkorunou vzorů 1996 a 1998, pětistovkou vzorů 1995 a 1997, tisícovkou vzoru 1996 a dvoutisícovkou vzorů 1996 a 1999. 

Stokoruna s úzkým stříbřitým proužkem, která se stahuje z oběhu
Stokoruna s úzkým stříbřitým proužkem, která se stahuje z oběhu | Foto: ČNB

"Pokud bychom si vzali nejvíce používané bankovky, v tuto chvíli je u nominálu 100 korun v oběhu zhruba 50 procent bankovek starších vzorů, u dvoustovek méně než 40 procent a u bankovek s nominální hodnotou 1000 korun zhruba 10 procent," uvedla mluvčí centrální banky Petra Vodstrčilová. 

Platná stokoruna s širším stříbřitým proužkem
Platná stokoruna s širším stříbřitým proužkem | Foto: ČNB

Ze starších bankovek tak zůstane v oběhu pouze pětitisícovka. "Bankovky v hodnotě 5000 Kč slouží spíše k tezauraci, tedy uložení majetku do hotovosti, obíhají zřídka a jejich počet představuje zhruba šest procent všech bankovek v oběhu. Neplní se jimi bankomaty, lidé se s nimi nejčastěji setkávají při výběru většího množství hotovosti v bance nebo u obchodníků při nákupu zboží a služeb vyšší hodnoty," vysvětlila důvod Petra Vodstrčilová. 

Bankovky, které zůstanou u veřejnosti i po ukončení jejich platnosti, budou moci lidé vyměnit od 1. července 2022 do 30. června 2024 na pobočkách všech bank, které poskytují pokladní služby a současně také na všech sedmi pobočkách ČNB. Od července 2024 bude výměna možná už jen na pokladnách ČNB po neomezenou dobu.

Vzhledem k tomu, že se jedná o běžné bankovky, kterých bylo vydáno velké množství, nemá cenu je schovávat s pocitem, že budou mít jednou "sběratelskou" hodnotu. Tu mají většinou bankovky s nějakou chybou nebo kterých bylo vytištěno málo. 

Stahování platidel z oběhu není ojedinělé. V roce 2001 ČNB stahovala bankovky 1000 a 5000 korun vzoru 1993. Platné byly do 30. června 2001, vyměnitelné v ČNB jsou stále. V roce 2007 ukončovala platnost bankovek 50, 100, 200 a 500 korun vzoru 1993. Platné byly do konce ledna 2007, přičemž 100 až 500 korun se dají i nadále vyměnit v ČNB.

V roce 2008 skončila platnost bankovek 20 Kč. Platné byly do konce srpna 2008 a vyměnit už je nelze. V roce 2011 byly z oběhu stahovány dva vzory padesátikorun. Platné byly do 31. března 2011 a možnost vyměnit je za nové skočila o šest let později.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Do USA dorazil nový čínský velvyslanec Čchin, vztah obou zemí má podle něj potenciál

Nový čínský velvyslanec ve Washingtonu Čchin Kang po příjezdu do země popřál Spojeným státům, aby zvítězily nad covidem-19, a prohlásil, že vzájemné vztahy obou zemí mají velký potenciál. Zatímco agentura Reuters zdůrazňuje pozitivní tón velvyslancových prvních slov, AFP se zaměřuje na jeho proslulou nesmlouvavost a agresivitu. Střídání na postu velvyslance přichází v době, kdy jsou vztahy mezi oběma mocnostmi značně napjaté.

Čchin, jemuž je 55 let, donedávna působil jako náměstek ministra zahraničí se zaměřením na evropské záležitosti. V letech 2006 až 2014 byl mluvčím ministerstva zahraničí a tehdy proslul jako plamenný obhájce politiky své země. Jeho předchůdce na diplomatickém postu Cchuej Tchien-kchaj vedl úřad osm let a byl tak nejdéle sloužícím čínským velvyslancem v USA. O Čchinově jmenování kolovaly zvěsti, ale Peking ho dříve nikdy nepotvrdil. Zveřejnil až jeho fotografie v roušce s červenou vlajkou po příletu na Kennedyho letiště v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy