Nová pravidla převážení vyšší hotovosti či cenností: Celníci hrozí obřími pokutami

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
3. 6. 2021 6:53
Od čtvrtka platí v Evropské unii přísnější pravidla pro převoz hotovosti, ale třeba i zlata, šeků či předplacených karet do a z třetích zemí. Jde o novou evropskou regulaci v rámci boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Češi tak budou muset hlásit převoz i posílání peněz poštou přes speciální formulář na celnici. Jinak jim hrozí velké pokuty.
Foto: Jan Langer

Chystáte se na luxusní dovolenou mimo Evropskou unii a plánujete si vzít větší hotovost. Nebo si jedete koupit auto do Švýcarska a budete platit "cash". Či si chcete přivézt od příbuzných ze zahraničí zlatou cihlu či hodnotnou minci.

V každém případě jakékoliv převážení hotovosti, zlata a platebních poukázek v hodnotě od 10 tisíc eur (cca 255 000 korun) z Evropské unie nebo do ní se musí hlásit celníkům. Od 3. června platí nové, přísnější nařízení Evropské komise, které má zabránit praní špinavých peněz a financování terorismu. 

Cestovat s "balíkem" peněz můžete, ale nesmíte zapomenout vyplnit před odjezdem speciální formulář. Bez něj by totiž hrozila za neoznámení převozu či poslání peněžní hotovosti poštou pokuta až deset milionů korun. Zajímavostí je, že při vyhledávání skryté hotovosti pomáhají celníkům speciálně vycvičení psi. 

Podle Ivany Kurkové z Generálního ředitelství cel již nyní existuje povinnost převoz peněžní hotovosti ohlásit. Od 3. června jsou ale podmínky přísnější.  Nově se vedle převozu bankovek či mincí musí hlásit právě i převoz šeků či anonymních předplacených platebních karet a zlata. 

"Nově pod hotovost patří také komodity používané jako vysoce likvidní prostředky k uchování hodnoty, jimiž jsou zejména zlaté slitky, pruty, nugety, hroudy s obsahem zlata nejméně 99,5 procenta nebo zlaté mince s obsahem zlata alespoň 90 procent," uvádí Ivana Kurková.   

Částka do 10 tisíc eur se nahlašovat celníkům nemusí. Jak však zjistit přesnou částku v měně zemí EU, které zatím do eurozóny nevstoupily? I na to úřady myslely, Češi tak musí korunu přepočítávat na eura tak, že vezmou směnný kurz "střed" u ČNB platný předposlední středu předcházejícího měsíce. 

Ohlašovací povinnost platí jak u cesty autem, tak při využití dalších druhů dopravy - letecké, námořní, železniční a autobusové. A také při posílání peněz poštou. "Při přepravě osob má Česká republika vnější hranice s třetími zeměmi pouze na mezinárodních letištích, nejčastěji na Letišti Václava Havla. Formuláře získají lidé přímo na Celním úřadě Praha Ruzyně, nebo si je můžou stáhnout z internetové stránky celní správy," doplňuje Kurková.  

Jeden formulář je pro ohlášení peněžní hotovosti pro převoz takzvaně doprovázený, kdy má peněžní hotovost člověk u sebe. A pak formulář pro převoz nedoprovázený, tedy v situaci, kdy obnos posílá poštou.  

Formulář je možné podat na celní správu před cestou například datovou schránkou, poštou nebo jej mít u sebe a na hranicích Evropské unie s třetími zeměmi jej předložit. Ovšem v takovém případě musí být vyplněný v jazyce země, ve které hranice EU přejíždíte nebo naopak do unie vstupujete. 

Pokud budou celníci považovat hotovost, zlato či šeky za podezřelé, mohou je zabavit. 

Slovenský finanční úřad připravil pro platnost nových pravidel jednoduché návodné informační materiály, které nové nařízení přibližují. České úřady nic podobného nepřipravily, lze ale vycházet ze slovenských rad kromě odkazu na formuláře. 

Text nařízení EK v češtině:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy