Platba pouze kartou. Mezi ČNB a úřady vypukl spor, zda pokutovat odmítání hotovosti

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
2. 6. 2021 6:11
Míst, kde nelze platit hotovostí, přibývá. Trend uspíšila i pandemie koronaviru. Není ale vyžadování pouze bezhotovostní platby podle českých zákonů protiprávní? O tom se přou Česká národní banka a ministerstvo financí už delší dobu. Nyní podala organizace Iuridicum Remedium podnět Radě vlády pro lidská práva, aby za odmítání bankovek a mincí náležely sankce. A ta návrh podpořila.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

V takzvaných cashless zónách nelze platit hotovostí. Avizují je některé obchody, běžně jsou na hudebních festivalech, lze je najít i u poskytovatelů služeb. 

Jak ale upozorňuje organizace Iuridicum Remedium (IuRe), hotovost je pro zhruba 10 procent populace jediným způsobem placení. Nezměnila to ani pandemie covidu-19, kdy byly platby kartou upřednostňovány z hygienických důvodů. Organizace proto považuje odmítání bankovek a mincí za diskriminující. 

"Podáním podnětu jsme reagovali na trend, kdy se rozšiřuje počet případů, kdy je platba hotovostí odmítána. Povinnost hotovostní platby přijímat je přitom už teď v zákoně zavedena, nechceme tedy žádnou novou povinnost, jen chceme, aby naplnění této povinnosti bylo vynutitelné," říká Jan Vobořil, advokát a výkonný ředitel IuRe.

Doplňuje, že při platbě hotovostí nevzniká digitální stopa, která může být různě zneužita. "Vedle lidí, kteří mají rádi hotovost právě kvůli anonymitě a ochraně soukromí, a vedle třeba velké části seniorů, pro které je taktéž hotovost první volbou, jsou zde třeba lidé v exekuci, kteří v současnosti fakticky nemají jinou možnost než platit hotově. Omezováním možnosti platit v hotovosti nebo případným zavedením výhradně bezhotovostních systémů, které kartové společnosti propagují třeba přes festivaly či různé projekty, by všechny tyto skupiny ztratily možnost plnohodnotně využívat služby," dodává Vobořil. 

Ministerstvo financí by mělo předložit návrh na zavedení sankcí za odmítání hotovosti do poloviny příštího roku. Nejprve ho ale musí "zaúkolovat" vláda, která tak ještě neučinila. 

Povinnost přijímat hotovost vyvolává protikladné reakce. Zatímco ministerstvo financí je spíše proti této povinnosti, Česká národní banka naopak tvrdí, že odmítat bankovky a mince nelze. 

"Obecně platí, že obchodníci v Česku platby tuzemskou korunovou hotovostí odmítat nemohou. Občané mohou obchodníka upozornit a v případě, že obchodník bude příjem tuzemské hotovosti nadále odmítat, mohou podat podnět ČNB na porušení povinnosti příjmu tuzemské hotovosti. Dozví-li se centrální banka v rámci výkonu dohledu, že ze strany některého obchodníka došlo k neoprávněnému odmítnutí tuzemských peněz, na tuto skutečnost ho písemně upozorní a vyzve k ukončení takového jednání. Za nepřijímání tuzemské hotovosti nicméně zákony nestanovují žádné sankce," uvádí na dotaz Aktuálně.cz tiskové oddělení ČNB. 

Ministerstvo financí ale říká něco jiného. "Český právní řád v současné době ponechává v této problematice smluvním stranám volnost, jaké protiplnění si sjednají. Platí, že je-li spotřebitel v předstihu a řádně informován o tom, jaké protiplnění po něm bude obchodník požadovat, pak je jen na nich, zda si dohodnou plnění hotovostní, či bezhotovostní," říká Anna Vasko z tiskového oddělení ministerstva financí. 

Podle ní úřad vychází z občanského zákoníku, který stanovuje, že proti své vůli nemůže být věřitel nucen, aby přijal něco jiného, než přísluší k jeho pohledávce. Stejně tak dlužník nemůže být nucen, aby poskytl něco jiného, než je dlužen. Totéž platí o místě, čase a způsobu plnění. 

Vasko doplňuje, že také příslušné ustanovení zákona o oběhu bankovek a mincí počítá s tím, že povinnost přijímat hotovost se neuplatní v případě, že je příjemce oprávněn přijetí hotovosti odmítnout. "Důvodem opravňujícím k odmítnutí hotovosti může být právě i fakt, že se strany dohodly na bezhotovostním způsobu placení," dodává Vasko. 

Připomíná, že stanovisko České národní banky je v této otázce odlišné. "Česká národní banka argument smluvní volnosti sice uznává, ale povinnost přijímat hotovost přesto dovozuje. Ministerstvo financí ani ČNB nicméně nemají v této věci rozhodovací pravomoc. Tím, kdo může závazným způsobem vykládat právo, je pouze nezávislý soud. Platí přitom, že uvedená otázka nebyla soudy dosud rozhodnuta," dodala Vasko, podle níž by se jednotlivé způsoby placení měly prosazovat svými výhodami pro spotřebitele a nikoliv silou regulace.

Že by svoboda platit hotově kolidovala se svobodou podniku zvolit si způsob platby, Jan Vobořil z IuRe odmítá: "Počítáme s tím, že v souvislosti s přípravou zákona vyvstane potřeba definovat i výjimky z tohoto obecného pravidla, a proto bude mít ministerstvo dlouhou dobu na přípravu a diskusi, v níž zazní vedle argumentů lidskoprávních a spotřebitelských i argumenty podnikatelů. Výsledkem v ideálním případě bude právní úprava, která bude jednoznačná pro podnikatele i spotřebitele a bude v maximální možné míře ctít smluvní svobodu, ale ne na úkor slabší smluvní strany." 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 3 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy