Draží se jedna z nejcennějších bankovek Česka. Unikátů je více, možná je máte doma

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
15. 11. 2020 15:53
Pětitisícová státovka patří k nejvzácnějším československým papírovým platidlům. Po 26 letech nyní míří opět do aukce s vyvolávací cenou milion korun. Konečná cena se může vyšplhat až na čtyřnásobek. Podívejte se i na další vzácné bankovky, které z vás mohou udělat boháče.
Nejvzácnější bankovky
Nejvzácnější bankovky | Foto: Bankovky.com

Cena vzácných kousků roste rychle

Sběratelé mincí jsou numismatici, sběratelé bankovek a papírových platidel zase notafilisté. A řada z nich bude 20. listopadu sledovat na platformě LiveBid.cz internetovou aukci, kde se bude dražit jedna z našich nejvzácnějších státovek.

Pětitisícová státovka, tedy bankovka vydaná státem, nikoliv národní bankou, z 15. dubna 1919 byla v oběhu do roku 1921. Zajímavostí je, že po dlouhou dobu se ve sběratelských kruzích vědělo jenom o sedmi exemplářích, až v roce 1990 se potvrdila existence patnácti kousků a v roce 2003 dokonce dvaceti šesti.

Cena startuje na milionu korun, konečná cena bude ale mnohem vyšší, podle odhadů by se mohla vyšplhat až na čtyři miliony.

"V současné době je těchto sběratelsky mimořádně ceněných pětitisícovek v soukromých a veřejných sbírkách na území České republiky a v zahraničí pouhých 36. Mezi samotnými sběrateli je však jenom 13 kusů, zbylé exempláře vlastní právnické osoby, u kterých se nedá očekávat, že by se dostaly na sběratelský trh," říká Aleš Kohout z aukční společnosti Bankovky.com, která aukci pořádá.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy