Částka, kterou má dát vláda na ekologické škody, loni klesla

ČTK ČTK
15. 2. 2015 10:56
Namísto jedné velké zakázky, jak plánovala Topolánkova vláda, řeší kabinet škody z minulého režimu prostřednictvím jednotlivých tendrů.
Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Celková výše státních garancí na odstranění starých ekologických škod činila ke konci loňského roku 186,8 miliardy korun. Ve srovnání s koncem roku 2013 tak garance klesly o 3,9 miliardy korun. Vyplývá to z pravidelného materiálu, které ministerstva financí zveřejnilo na internetu.

Od roku 1991 do konce roku 2014 ministerstvo uzavřelo ekologické smlouvy s garancemi za více než 207,7 miliardy korun.

Stát ve smlouvách vlastníkům zamořených území slíbil, že jim odstranění ekologických škod zaplatí. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění státu mohou hrozit žaloby nebo arbitráže. Ve srovnání s koncem roku 2013 se snížil počet subjektů, se kterými má MF uzavřenou smlouvu, o pět. Aktuálně tak má ministerstvo smlouvu se 172 firmami.

MF na konci roku 2008 vyhlásilo tendr na odstranění starých ekologických škod jednou velkou zakázkou. Vláda ovšem před několika lety miliardovou zakázku zrušila. Stát nyní pokračuje v dosavadní praxi, která spočívá ve vypisování zvláštních tendrů na sanaci jednotlivých lokalit.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy