Zlom ruské kosmonautiky odložen. Raketu budou zkoumat

ČTK ČTK
28. 6. 2014 12:40
Projekt, který stojí 100 miliard rublů (60 miliard korun), se připravoval dlouhých dvacet let. Zkušební start je odkládán už od středy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Moskva - První zkušební start nové ruské rakety Angara byl odložen na neurčito. Podle agentury RIA Novosti to sdělilo státní kosmické vědecko-výzkumné středisko.

Nosná raketa měla být vypuštěna ze severoruského kosmodromu Pleseck v pátek, ale automatické systémy odpočet přerušily, podle střediska z technických důvodů. Start se měl původně opakovat v sobotu.

Při prvním testovacím letu, který byl o dva dny posunut už ve středu, má být vynesen druhý stupeň rakety s maketou umělé družice a dopadnout na území ruského poloostrova Kamčatka na Dálném východě.

Projekt, který stojí 100 miliard rublů (60 miliard korun), se připravoval dlouhých dvacet let. Zkušební start má být zlomovou událostí v dějinách ruské kosmonautiky.

Vynese až 35 tun do vesmíru

RIA Novosti napsala, že podle sdělení Chruničevova vesmírného střediska, které je hlavním projektantem a výrobcem Angary, bude raketa ze startovací rampy odvezena ke zkoumání. Nové datum zkušebního startu bude oznámeno teprve poté, až budou odstraněny případně zjištěné nedostatky.

Angara v různých variantách nosnosti má být schopna vynést do vesmíru náklad až o hmotnosti 35 tun. Z hlediska Moskvy jde o strategický významný projekt, protože příprava a výroba raket se bude provádět výhradně na území Ruské federace ve spolupráci ruských podniků sídlících v Rusku. Vypouštěny budou rovněž pouze z ruských kosmodromů Pleseck a nově budovaného Vostočnyj v Amurské oblasti na východě Ruska.

Angara má být zároveň první ruskou "zelenou" raketou, protože prý nebude využívat jedovaté palivo. Na vážné ekologické škody si často stěžují zejména obyvatelé jižních oblastí Ruska, kam dopadají úlomky z odhozených částí raket startujících z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav šéfa KSČM Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí. Pro ČTK to řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle Heřmánkové Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Rasismus je jed." Merkelová odsoudila útok v Hanau, střelec byl podle ní extremista

Podle německé kancléřky Angely Merkelové toho hodně ukazuje na to, že střelec z Hanau byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí k lidem jiného původu. Merkelová to ve čtvrtek řekla na tiskové konferenci v Berlíně. "Hluboký smutek cítím já i lidé v celém Německu," dodala.

"Na závěrečné posouzení (činu) je příliš brzy," uvedla dále. "Ale mnohé teď nasvědčuje tomu, že pachatel byl motivován pravicovým extremismem, rasismem a nenávistí vůči lidem jiného původu, jiné víry nebo jiného vzhledu," podotkla.

"Rasismus je jed, nenávist je jed. Tento jed existuje v naší společnosti a nese vinu už na příliš mnoha zločinech."

Zdroj: ČTK
Další zprávy