Nový rok ve vaší peněžence. Velký přehled změn

Petr Kučera Petr Kučera
4. 1. 2015 19:10
Projděte si přehled novinek v osobních financích pro rok 2015.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Martina Křížová

Praha – Na první pohled spíše dobré změny čekají rodinné rozpočty se začátkem roku 2015. Rodičům malých dětí klesnou daně, drobné zlevnění může přinést také nižší daň z přidané hodnoty. Rozšiřuje se nárok na porodné a končí poplatky u lékaře a v lékárnách. Pracujícím důchodcům zůstane opět více peněz, valorizují se důchody a stoupne také minimální mzda.

Ceny elektřiny a plynu od ledna neporostou, od února zdraží jen některé služby České pošty. Ani ceny v obchodech zřejmě výrazně nestoupnou, inflace má přinejmenším v prvních měsících nadále zůstat minimální, stejně jako úroky u hypoték.

Projděte si přehled hlavních novinek s odkazy na podrobnosti v samostatných článcích, v nichž online deník Aktuálně.cz už dříve o změnách informoval.

Vyšší sleva na děti

Od ledna 2015 se zvyšuje daňové zvýhodnění na vyživované dítě. Za druhé dítě si bude moci rodič odečíst z daní o 200 korun měsíčně více oproti nynějšku, za třetí a případně každé další dítě o 300 korun více.

Na první dítě tak zůstává daňová sleva v dosavadní výši 1117 korun měsíčně. Na druhé dítě se od ledna zvyšuje na 1317 korun měsíčně, na třetí a každé další dítě případně na 1417 korun. Rodina se dvěma dětmi si tak oproti současnému stavu polepší až o 2400 korun ročně, se třemi dětmi o 6000 korun.

Vyšší slevu půjde uplatnit až v daních za rok 2015, nelze si ji tedy odečíst už z příjmů za rok 2014. Zaměstnanci by ji poprvé mohli zaznamenat ve výplatě za leden, ostatní až v daňovém přiznání podávaném na začátku roku 2016. (Podrobnosti čtěte zde).

Daňová sleva za školku

Už za rok 2014 si rodiče nově mohou snížit daň o náklady, které vydávají za pobyt dítěte v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Nová daňová sleva sice byla definitivně schválena až v listopadu, přesto ji lze využít už pro snížení daně z příjmů za celý rok 2014.

Sleva za umístění dítěte umožní jednomu z rodičů odečíst si z daní výdaje, které v kalendářním roce prokazatelně vynaložil za umístění v mateřské škole nebo jiném zařízení péče o děti předškolního věku. Výši těchto výdajů potvrdí provozovatel. Případných poplatků na základní škole se už sleva netýká.

Od daně nelze odečítat například stravné nebo náklady na dopravu. "Výdaj vynaložený za umístění dítěte lze připodobnit ke školnému. Nelze tak zahrnout výdaje související s pobytem v tomto zařízení, například výdaje na stravování," vysvětlil online deníku Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Radek Ležatka.

Maximální výše roční slevy na jedno dítě je ohraničena částkou měsíční minimální mzdy. Pro daně za rok 2014 jde tedy o 8500 korun, za rok 2015 se hranice zvýší na 9200 korun. (Podrobnosti najdete zde).

Paušální výdaje OSVČ

Vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL schválila také omezení takzvaných výdajových paušálů pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ).

Už pro příjmy za rok 2013 platí, že u činností spadajících do paušálů ve výši čtyřicet a třicet procent (svobodná povolání, autorské honoráře či příjmy z pronájmu) lze paušály využít pouze u příjmů nepřesahujících dva miliony korun ročně. Omezení prosadil ještě exministr Miroslav Kalousek. Současné vedení ministerstva rozšířilo strop na šedesátiprocentní (neřemeslné živnosti) i na osmdesátiprocentní paušály, tedy pro řemeslné živnosti a zemědělce. Strop tak začne platit pro všechny podnikatele. Pokud budou mít tržby přes dva miliony, musí místo paušálů prokazovat skutečné náklady s využitím účtenek a faktur.

V platnosti zůstává také další omezení prosazené předchozí vládou ODS, TOP 09 a LIDEM, podle něhož si podnikatelé využívající paušály (s výjimkou přivýdělků) nemohou odečítat slevu na dítě a manželku.

Na samotné procentní výši paušálů pro jednotlivé skupiny OSVČ se od roku 2015 nic nemění.

Důchody

Starobní penze se od ledna roku 2015 zvyšují v průměru o 200 korun, průměrný důchod tak podle ministerstva práce a sociálních věcí dosáhne 11 276 korun. Valorizace důchodů se vrací k pravidlům platným do roku 2012, kdy podle zákona rostly o inflaci a o třetinu růstu reálných mezd. Dočasné omezení, které na tři roky prosadila předchozí vláda ODS, TOP 09 a LIDEM, tedy skončí o rok dříve. Počínaje lednem 2013 platilo, že penze rostou jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálných mezd.

Od roku 2015 se oficiálně vrací základní daňová sleva pro pracující důchodce, kterou dočasně zrušila vláda vedená Petrem Nečasem. Penzisté s příjmy z podnikání, pronájmu nebo třeba z vlastní fotovoltaické elektrárny na střeše rodinného domu si tak znovu budou moci odečítat slevu až 24 840 korun. Ústavní soud nicméně už před pár měsíci toto omezení stejně zrušil a slevu lidem "vrátil" i pro příjmy za rok 2014 i 2013.

Pokud si však důchodci vydělají přes 840 tisíc korun ročně, budou muset svůj důchod počínaje rokem 2015 opět danit. Vrací se tak strop, který platil do roku 2012 a dočasně "zmizel" právě v souvislosti se zrušením základní daňové slevy.

Přiznání s datovou schránkou

Lidé a firmy, kteří mají zprovozněnou (aktivní) datovou schránku, musí od 1. ledna 2015 podávat všechna daňová přiznání i další povinná oznámení daňové správě – například o změně adresy – povinně elektronicky. Dosud tato povinnost platila jen pro plátce DPH a jen s obratem nad šest milionů korun (za nejvýše dvanáct předcházejících měsíců).

Za nesplnění povinnosti elektronické formy podání (v případech, kdy ji zákon vyžaduje) uloží finanční úřad pokutu. Ta činí jednotných 2000 korun a vznikne automaticky přímo ze zákona. Úřad tedy nebude mít možnost ji snížit nebo vůbec neuložit. Může ji naopak zvýšit až na 50 tisíc korun, pokud podnikatel nebo firma nesplněním této povinnosti "závažně ztěžuje správu daní". (Podrobnosti k vyšším pokutám od finanční správy najdete zde).

Životní pojištění

Ministerstvo financí prosadilo omezení daňových výhod u životního pojištění. Čím dál více firem totiž vyplácí zaměstnancům formou příspěvků na životní pojištění i část běžné mzdy, aby si snížily odvody na sociální a zdravotní pojištění.

„Daňové zvýhodnění již nebude možné uplatnit, pokud pojistná smlouva umožňuje částečné odkupy bez zániku smlouvy, tedy výplatu plnění před dosažením 60 let věku nebo 60 měsíců od uzavření smlouvy,“ říká Ivana Stibůrková ze společnosti KPMG. Dosud se daňové výhody rušily jen tehdy, pokud před 60. rokem věku nebo přes 60. měsícem od uzavření smlouvy klient zcela zrušil smlouvu.

Kdo nechce přijít o daňové výhody, musí do 1. dubna 2015 podepsat dodatek ke stávající smlouvě s pojišťovnou, který zruší možnost průběžného výběru. Pokud dodatek nepodepíše, o daňové výhody přijde, a to i v případě, že si pak peníze ve skutečnosti předčasně nevybere. (Navzdory rozšířenému omylu si poplatník za své příspěvky může snížit daň maximálně o 1800 korun ročně, nikoliv o 12 000 korun. Jde totiž „jen“ o odpočet z daňového základu, tedy nejvýše 15 procent z 12 000 korun.)

Změna účtů pro daně

Finanční správa upozorňuje také na změnu účtů pro placení daní. K té sice došlo už před dvěma lety, na přelomu roku ale nyní končí přechodné období, v němž platby ze starých účtů automaticky přesměrovávala na správné.

„Kdo po 1. lednu 2015 uhradí platbu své daňové povinnosti na zrušený bankovní účet finančního úřadu (nyní územního pracoviště), vystavuje se nebezpečí, že jeho daňová povinnost nebude řádně zaplacena a hrozí i sankce z důvodu prodlení. Platba mu totiž bude vrácena zpět,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Přehled aktuálních účtů pro placení daní najdete na tomto webu.

Daň z přidané hodnoty

Od 1. ledna 2015 začíná v Česku platit snížená desetiprocentní sazba daně z přidané hodnoty (DPH) na léky, knihy a kojeneckou výživu. Dosavadní snížená sazba ve výši 15 procent a základní sazba 21 procent zůstávají i nadále.

První skupinu, která by díky tomu mohla zlevnit, tvoří vedle léků také radiofarmaka, očkovací látky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely. Patří sem také veterinární léčiva.

Druhou skupinou jsou tištěné knihy včetně obrázkových knih pro děti a dále hudebniny. Desetiprocentní sazba se však má vztahovat jen na publikace, u nichž podíl plochy reklamy nepřekročí 50 procent. Nepatří sem ani noviny, časopisy, omalovánky či kartografické výrobky.

Nenahraditelnou dětskou výživu definuje příloha zákona jako výživu pro kojence, tedy děti do ukončeného dvanáctého měsíce věku, a malé děti, tedy děti od ukončeného jednoho roku do ukončeného třetího roku věku. Konkrétněji jsou definovány ve vyhlášce ministerstva zdravotnictví o potravinách určených pro zvláštní výživu.

Do desetiprocentní sazby patří také suroviny určené k výrobě potravin pro lidi s celiakií a fenylketonurií. Jde například o mouky a směs pro výrobu bezlepkového chleba a další suroviny z luštěnin nebo brambor. (Aktuální porovnání sazeb DPH v Evropské unii najdete v tomto přehledu).

Porodné

Porodné se od 1. ledna 2015 začne vyplácet i na druhé dítě. Navíc se rozšíří okruh rodin, které na něj dosáhnou. I nadále však půjde o dávku pro rodiče s nejnižšími příjmy.

Zatímco u prvního dítěte zůstane částka porodného na 13 tisících korunách, u druhého půjde „jen“ o 10 tisíc.

Do konce roku 2010 měla na porodné ve výši 13 tisíc korun nárok každá rodička bez ohledu na počet dětí nebo výši příjmu domácnosti. Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných prosadila od roku 2011 omezení porodného jen na první dítě a jen pro domácnosti s příjmem nepřevyšujícím 2,4násobek životního minima rodiny.

Matka a otec žijící ve společné domácnosti (bez dalších osob kromě narozeného dítěte) tak v roce 2014 dostávali porodné na první dítě jen tehdy, jestliže jejich měsíční čistý příjem nepřesáhl 18 504 korun. U matky-samoživitelky činí hranice čistého příjmu 11 712 korun měsíčně.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) ale prosadila i zvýšení koeficientu z 2,4násobku na 2,7násobek životního minima rodiny. Na porodné u prvního dítěte tak od roku 2015 dosáhnou domácnosti s čistým příjmem do 20 817 korun, u matky-samoživitelky do 13 176 korun.

Při narození druhého dítěte stoupnou limity v praxi ještě výrazněji, protože do životního minima rodiny se budou počítat už dvě děti. Pokud by první z nich bylo mladší šesti let, měly by na porodné u druhého dítěte nárok rodiny s příjmem do 25 515 korun měsíčně, u matky-samoživitelky do 17 874 korun. V případě staršího sourozence by se hranice životního minima ještě mírně zvýšila.

Polepší si také ženy, jimž se současně narodí více dětí. Zatímco dosud dostaly od státu maximálně 19 500 korun (nebo jen 13 tisíc), nově získají 23 tisíc korun nezávisle na tom, zda se vícerčata narodí při prvním, nebo druhém porodu.

Poplatky u lékaře a v lékárnách

Od ledna 2015 končí takzvaný regulační poplatek 30 korun za vyšetření u lékaře a 30 korun za recept v lékárně. Zůstává pouze poplatek 90 korun za návštěvu pohotovosti. Poplatek 100 korun za den pobytu v nemocnici už od roku 2014 zrušil Ústavní soud. (Podrobnosti najdete zde).

Minimální mzda

O sedm set korun měsíčně na 9200 korun stoupne od ledna 2015 minimální mzda v České republice, u hodinové mzdy z 50,60 na 55 korun. Současně rostou i úrovně zaručené mzdy, tedy minimální tarify pro jednotlivé skupiny profesí.

Vládní strany přitom chtějí minimální mzdu zvyšovat i v dalších letech tak, aby se přiblížila 40 procentům průměrné mzdy, což by nyní odpovídalo zhruba deseti tisícům korun. Po zvýšení na 9200 korun přesáhne poměr minimální mzdy k průměrné 36 procent.

Vláda se však nakonec rozhodla nezvyšovat životní minimum. Jde o částku, která by měla stačit na jídlo a základní potřeby kromě bydlení. U dospělého tak od roku 2012 nadále zůstává na 3410 korunách.

(Projděte si podrobněji nové minimální tarify pro jednotlivé skupiny profesí, aktuální porovnání minimální mzdy v EU nebo argumenty zastánců i odpůrců zvyšování minimální mzdy).

Ceny energií

Ceny energií pro domácnosti se v roce 2015 nijak dramaticky nezvýší. Elektřina by měla mírně zlevnit díky zlevnění regulované složky o 1,2 procenta, přičemž na konečné ceně se tato část podílí 60 procenty. Plyn může nepatrně zdražit, a to o 1,18 procenta až 4,74 procenta podle toho, k čemu jej domácnosti využívají.

Cena vody v Česku vzroste podle Sdružení oboru vodovodů a kanalizací v průměru o dvě až tři procenta, podobně jako před rokem. Například v Praze zdraží voda o 2,4 procenta.

Zdražení do pěti procent se očekává u tepláren spalujících hnědé uhlí, žádné nebo maximálně do tří procent u plynových a černouhelných tepláren nebo tepláren spalujících biomasu.

Pošta zdraží od února

Zdražení některých služeb v průměru o pět až deset procent chystá od února Česká pošta. Například dodejka ale podraží o 50 procent. Zvýšení se dotkne i doručování cenných psaní, které zdraží v každé váhové kategorii o pět korun, stejně se zvýší cena i u doporučených balíků. Vyšší cenu bude mít také cenný balík.

Největší skok se chystá u dodejky, jejíž cena stoupne z deseti na 15 korun. Poslání doporučeného balíku o hmotnosti jeden kilogram v současnosti u České pošty stojí 64 korun, od února by mělo vyjít na 69 korun. Cena za doručení obyčejného dopisu má zůstat na současných 13 korunách. (Podrobnosti čtěte zde.)

Informace v obchodech

Hned několik změn čeká spotřebitele v tuzemských obchodech. Už od 13. prosince 2014 musí nově uváděné potraviny mít alespoň 1,2 milimetru „veliké“ písmo na obalech. Dosud žádný takový limit neexistoval. Písmo musí být také v dostatečném kontrastu s obalem. Sporné je pak nové unijní pravidlo, podle něhož musí být etiketa na přední straně výrobku, tedy například i u baleného sladkého pečiva.

Evropská směrnice nařizuje uvádět také alergeny obsažené i v nebalených potravinách, tuzemští zákonodárci ale prosadili, aby od 1. ledna 2015 byly na cenovkách také údaje o výrobci. Od dubna se bude povinnost týkat také vepřového, drůbežího, skopového a kozího masa – prodejci budou muset uvádět, stejně jako již nyní u hovězího masa, informace o zemi původu a porážky.

Obsah alergenů v potravinách budou muset od začátku roku 2015 uvádět i restaurace. Mají na výběr tři varianty - buď přímo na jídelním lístku, nebo na viditelném místě v provozovně, nebo podávat informace o alergenech jen na vyžádání zákazníka.

Čeští zákonodárci přidali ještě jednu povinnost nad rámec požadavků EU: Nakupující v obchodních řetězcích s tržbami na pět miliard korun ročně získají také přehled o tom, z jakých zemí je většina sortimentu prodejny. Hned u vchodu od 1. ledna 2015 uvidí seznam pěti zemí, jejichž výroby se největší měrou podílejí na tržbách z prodeje potravin. (Podrobnosti najdete zde.)

Informace od operátorů

Naopak méně informací než dosud mohou spotřebitelé dostat od svých mobilních operátorů. Od prosince jim totiž novela zákona umožnila, aby nemuseli klienty výslovně informovat o smluvních změnách, které označí za nepodstatné. Podle Českého telekomunikačního úřadu je takové omezení v rozporu s unijní legislativou a regulátor s ním nesouhlasí. (Podrobněji čtěte zde.)

V horším postavení pak jsou podnikatelé, vůči nimž teď mají operátoři méně informačních povinností než vůči spotřebitelům – například si budou muset sami dohledat, jak konkrétně se změnily všeobecné smluvní podmínky.

Změny v hromadné dopravě

Už od poloviny prosince platí nové jízdní řády pro vlaky i autobusy.

České dráhy zdražily zhruba o procento, tedy v zásadě o inflaci, jinak k žádným výrazným změnám z celkového pohledu nedochází. Děti do šesti let musí mít od 14. prosince nově jízdenku, přestože její cena zůstane nadále nulová. Dráhy zrušily tříprocentní slevu při nákupu v e-shopu, nahrazuje ji věrnostní program. Levnější než dosud je nyní cestování první vozovou třídou delší než 120 kilometrů. Zatímco u kratších cest zůstane dosavadní příplatek 50 procent k ceně druhé třídy, u delších klesne na 30 procent. Mění se i podmínky pro skupinovou slevu. Při okamžitém odbavení se přizná maximálně pro pět spolucestujících. Skupiny šesti a více spolucestujících se musí nově pro přiznání slevy předhlásit prostřednictvím objednávkového formuláře. (Podrobnosti čtěte zde.)

V roce 2015 plánuje Správa železniční dopravní cesty ještě vyšší množství výluk než v předchozích letech, důvodem je hlavně oprava či modernizace tratí.

Začátkem dubna by se pro cestující měl otevřít nový úsek trasy A pražského metra ze stanice Dejvická k motolské nemocnici.

Roční kupon na městskou hromadnou dopravu v Praze má v během roku 2015 zlevnit, ale zatím není jasné, kdy předvolební slib nového vedení města začne platit.

Družstevní záložny

Výrazné zpřísnění čeká na družstevní záložny, takzvané kampeličky. Stát chce zjednodušeně řečeno omezit lehkovážné nabízení vysokých úroků u spořicích produktů nebo výhodných úvěrů, a zvýšit i odpovědnost klientů, tedy členů družstva.

Od poloviny roku 2015 má platit, že souhrn zůstatků vkladů člena spojený s úrokem nebo obdobnou výhodou nesmí překročit desetinásobek souhrnu jeho splaceného základního členského vkladu a splaceného dalšího členského vkladu.

Příspěvky záložen do Fondu pojištění vkladů budou nově vyšší než u bank. Záložny začnou platit čtvrtletně 0,08 procenta z objemu pojištěných vkladů. Nyní odvádí banky i záložny 0,04 procenta, stavební spořitelny 0,02 procenta.

Od roku 2018 pak má základní členský vklad v záložně činit alespoň 1000 korun, přičemž členství vznikne nejdříve splacením základního vkladu. Bilanční suma kampeliček bude omezena na pět miliard korun – pokud chce záložna nadále růst, musí se pak přeměnit na banku. Výše poskytovaných úvěrů bude omezena na 30 milionů korun.

Platby v hotovosti

Už od prosince došlo k omezení plateb v hotovosti - limit klesl z dosavadních 350 na 270 tisíc korun.

Novela odstranila také mezeru v zákoně a rozšířila dřívější definici, na jejíž obcházení upozornil i Nejvyšší správní soud. Dosud se zákaz vztahoval jen na případy, kdy je platbou uhrazován závazek. Nově se výslovně vztahuje i na půjčky, darování a další takzvané smlouvy reálné povahy, při nichž závazek vzniká teprve poskytnutím plnění. Například věřitel dosud mohl předat dlužníkovi nadlimitní sumu peněz v hotovosti, protože jej nešlo považovat za plátce podle dosavadního znění zákona.

Novinkou je také výslovný zákaz přijmout platbu v hotovosti i na straně příjemce. Tím se odstraňuje formální nedostatek předchozího znění zákona, který za přijetí takové platby sice stanovil pokutu až půl milionu korun, ale chyběla v něm odpovídající povinnost.

Nepojištěná auta

Majitelé auta už nebudou muset platit příspěvek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů za nesjednané povinné ručení, pokud vůz provozují a kancelář je odhalí. Z tohoto garančního fondu jsou hrazeny škody, které nepojištěné vozy způsobí. Provozovatelům bez povinného ručení i nadále hrozí pokuta až 40 tisíc korun.

Obhájci zrušení příspěvku České kanceláři pojistitelů argumentovali zejména tím, že příspěvek do garančního fondu vymáhá kancelář mnohdy neoprávněně od těch, kteří již příslušné vozidlo nevlastní, a že jde v podstatě o dvojí sankci za totéž. Příspěvek se platil od roku 2009.

Registr vozidel

Auta v takzvaném polo převodu vymaže stát v polovině roku z Centrálního registru vozidel a už nepůjdou znovu přihlásit. Týká se to zhruba čtvrt milionu vozů. Polo převod znamená, že původní majitel prodávané vozidlo odhlásí na nového vlastníka, ale ten již vůz na sebe nepřihlásí. Lidé se tak například vyhýbali poplatku za ekologickou likvidaci auta.

"Pokud jezdíte s vozidlem, které je v Centrálním registru vozidel pouze odhlášeno předchozím provozovatelem, musíte podat na úřad do 30. června 2015 žádost o zápis vlastníka a provozovatele do registru silničních vozidel. Pokud žádost nepodáte, vozidlo administrativně zanikne a už nepůjde přihlásit," říká mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

Změnu provozovatele auta v registru přitom budou zájemci vyřizovat v úřadě, který je místně příslušný z pohledu prodávajícího. Prodávající a kupující budou podávat jednu společnou žádost a budou muset být oba přítomní nebo mít ověřenou plnou moc.
U aut, která majitelé do poloviny roku 2013 dočasně odhlásili z provozu, tedy uložili značky do depozitu, budou muset do konce příštího roku na úřadu sdělit, kde vozidlo je a jaký je účel jeho využití. Pokud termín nestihnou, vozidlo administrativně zanikne a už nepůjde přihlásit.

V novém roce se mají také výrazně ztížit podvody při prodejích aut. Ministerstvo dopravy od začátku ledna na svém webu zpřístupní databázi, v níž si budou moci lidé, kteří kupují ojeté auto, vyhledat, zda jejich dosavadní majitelé nepřetočili tachometry. Použije k tomu data, která se zaznamenávají při pravidelných prohlídkách na Stanicích technické kontroly (STK). Výjimkou zůstanou auta nedávno dovezená ze zahraničí, která ještě neprošla STK v Česku. (Podrobnosti čtěte zde.)

Doplatek na bydlení v ubytovnách

Stát od ledna omezí vyplácení doplatku na bydlení, tedy jedné z dávek pomoci v hmotné nouzi. Doplatek bude poskytovat provozovatelům ubytoven na prostory, nikoli na počet lidí žijících v jednom bytě. Výše nájemného nemá převýšit částky v místě obvyklé. Zákon také stanoví požadavky, které musí byty s doplatkem splňovat. Od května bude nutný i souhlas obce. Novela má mimo jiné zabránit přeplácení ve prospěch provozovatelů ubytoven.

Euro i v Litvě

Litva se od 1. ledna stává devatenáctým členem eurozóny, tedy zemí oficiálně platící eurem. (Podrobněji v tomto textu.)

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy