Zabezpečte svůj domov, nedávejte zlodějům šanci

Andrea Berniová
25. 9. 2012 7:45
Bezpečnostní okna a dveře, bezpečnostní zámek, fólie do oken a alarm. To vše může zloděje zastavit
Nečekejte, až váš dům navštíví zloděj
Nečekejte, až váš dům navštíví zloděj | Foto: Isifa/Thinkstock

Už vás někdy vykradli? Možná vám to připadá jako něco vzdáleného, co se vás netýká a určitě týkat nebude. To je ale omyl. Nikdy si nemůžete být jistí, že zloději nenavštíví právě váš domov. Proč riskovat vykradení, zdemolování bytu a možná i psychickou újmu, když se tomu dá předejít?

Bezpečnostní dveře váš domov ochrání

Zásadní je zabránit všem nezvaným návštěvníkům ve vstupu k vám domů. Jak to udělat? Pokud bydlíte v bytovém domě a vaše okna jsou opravdu hodně vysoko (tím pádem nedostupná), zaměřte se hlavně na dveře. To může být pro zloděje jediná cesta, proto by měla být opravdu dobře zabezpečená.

Neváhejte s pořízením bezpečnostních dveří. Pro zkušeného zloděje není problém vylomit či odemknout klasické, slabé dveře s obyčejným zámkem. Potřebujete mnohem silnější dveře - třeba ty s ocelovou konstrukcí. Bytelné dveře mohou zloděje rovnou odradit, nebo mu alespoň značně ztíží práci a bude pravděpodobnější, že si jeho počínání někdo všimne.

Nezapomeňte ani na bezpečnostní zámek, který se nedá tak snadno obalamutit. Vše dovedou k dokonalosti bezpečnostní zárubně. Jejich výhodou je, že k nim dveře těsně přiléhají a do mezery mezi ně a zárubně se nedá strčit nic, čím by se dveře daly vypáčit.

Nezapomínejte zabezpečit i okna

Když bydlíte v rodinném domě, jen odolné dveře nestačí - zloděj se k vám může snadno dostat oknem. Proto i okna by měla být bezpečnostní. Můžete vybírat z různé úrovně zabezpečení oken - v přízemí by měla být ta nejodolnější.

Přemýšleli jste o mřížích? Ty ale mohou zloději jen usnadnit práci - vyleze po nich k oknům v patře, která mohou být méně zabezpečená. Zkuste bezpečnostní folie na okenní tabulky - díky nim se sklo nerozbije.

A co když se zloděj přece jen dostane dovnitř? Pak už ho může zastavit nebo odhalit jen alarm. Nezapomínejte tedy ani na něj. A cennosti a peníze raději ukládejte do trezoru.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Bezpečnostní dotazník na dostavbu Dukovan měli dostat i Číňané, řekl Zeman

Bezpečnostní dotazník kvůli stavbě nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany měla dostat i čínská firma, domnívá se prezident Miloš Zeman. Čím více firem se tendru zúčastní, tím nižší podle něj bude konečná cena. Rozdíl může být řádově desítky miliard korun. Řekl to v rozhovoru pro server Blesk.cz.

Zeman odmítl varovaní českých bezpečnostních služeb před zařazením čínských a ruských firem do tendru na stavbu nového jaderného bloku. Naznačil, že za jejich zprávami může být i konkurenční boj některých firem, které se o zakázku budou ucházet.

"Jenom ekonomický analfabet neví, že čím nižší počet uchazečů, tím je zákonitě vyšší cena," řekl Zeman. "Takže když na základě blouznění zpravodajských služeb vyřadíte některé uchazeče, dokonce dva z pěti, tak tím zákonitě vzroste cena těch zbývajících tří, kteří budou ve slabším konkurenčním prostředí," poznamenal. Cenový rozdíl podle něj může být v řádu desítek miliard korun.

Z vyjádření ministerstva průmyslu a obchodu v březnu vyplynulo, že Česko v tendru neosloví čínského zájemce, společnost CGN. Zůstat by tak měli čtyři uchazeči - francouzská EdF, jihokorejská KNHP, kanadsko-americký Westinghouse a ruský Rosatom. Účast Rosatomu kritizuje opozice i někteří bezpečnostní experti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 13 minutami

Prezident Zeman udělí zesnulému Petru Kellnerovi nejvyšší státní vyznamenání

Prezident Miloš Zeman udělí Řád bílého lva tragicky zesnulému většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi. Uvedl to pro server Blesk.cz. Řád Bílého lva je nejvyšším státním vyznamenáním České republiky.

"Bude mi strašně líto, že to bude in memoriam," řekl k plánovanému kroku Zeman.

Šestapadesátiletý nejbohatší Čech Kellner zahynul předminulou sobotu na Aljašce při havárii vrtulníku. Ředitel skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář v pátek uvedl, že za nehodou zřejmě nestála technická závada, ale souhra nešťastných náhod, povětrnostních a přistávacích podmínek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy